Провадийското село Манастир се слави с богата етнографска сбирка и с опазването на българските традиции и обичаи. В сградата на читалището се пазят стари носии от местния край, много предмети и вещи от бита, а местните жители помнят как техните баби и дядовци са отбелязвали християнските празници и са почитали светиите.
Във всеки край на България има типични начини на празнуване. За Игнажден в Манастир правят обичая Клоковден. За него ни разказа Минка Георгиева, секретар на читалище „Илия Добрев – 1899“.
На много места за Игнажден се знае, че е ден, в който се гадае каква ще е годината по това какъв човек пръв ще влезе в къщата – дали добър или лош, в смисъл мързелив и разсипник, разказва Минка Георгиева. Тя си спомня, че на този ден нейната баба е правила от плат кръг във форма на гнездо в средата на стаята. В средата е слагала орехчета, а децата са обикаляли около това гнездо и са клокали, като пиленца – да се люпят пиленцата.
Днес обичаят Клоковден ще бъде пресъздаден в детската градина в Манастир, децата да поклокат малко, за да има повече яйчица и пиленца през новата година, разказава още Минка Георгиева. Меси се постна питка, има ошав, орехчета и просо, което се хвърля за берекет. Тези неща са наредени на софричка паралийка, а на специално рало се слагат въгленчета и тамян и се прекадява софрата.
Тези обичаи са много важни, защото те са ни съхранили като българи през годините, обясни Минка Георгиева. Това е и причината възрастните жени в селото днес да учат малките деца на местните традиции.
„Това са неща, които аз съм чувала от мойта баба, от моя дядо и сега на мен ми е мило и свидно и аз ги предавам на мойте внуци. Те с радост посещават нашите обичаи, обличат нашите носии и се гордеят, че са от село Манастир.“
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..