Провадийското село Манастир се слави с богата етнографска сбирка и с опазването на българските традиции и обичаи. В сградата на читалището се пазят стари носии от местния край, много предмети и вещи от бита, а местните жители помнят как техните баби и дядовци са отбелязвали християнските празници и са почитали светиите.
Във всеки край на България има типични начини на празнуване. За Игнажден в Манастир правят обичая Клоковден. За него ни разказа Минка Георгиева, секретар на читалище „Илия Добрев – 1899“.
На много места за Игнажден се знае, че е ден, в който се гадае каква ще е годината по това какъв човек пръв ще влезе в къщата – дали добър или лош, в смисъл мързелив и разсипник, разказва Минка Георгиева. Тя си спомня, че на този ден нейната баба е правила от плат кръг във форма на гнездо в средата на стаята. В средата е слагала орехчета, а децата са обикаляли около това гнездо и са клокали, като пиленца – да се люпят пиленцата.
Днес обичаят Клоковден ще бъде пресъздаден в детската градина в Манастир, децата да поклокат малко, за да има повече яйчица и пиленца през новата година, разказава още Минка Георгиева. Меси се постна питка, има ошав, орехчета и просо, което се хвърля за берекет. Тези неща са наредени на софричка паралийка, а на специално рало се слагат въгленчета и тамян и се прекадява софрата.
Тези обичаи са много важни, защото те са ни съхранили като българи през годините, обясни Минка Георгиева. Това е и причината възрастните жени в селото днес да учат малките деца на местните традиции.
„Това са неща, които аз съм чувала от мойта баба, от моя дядо и сега на мен ми е мило и свидно и аз ги предавам на мойте внуци. Те с радост посещават нашите обичаи, обличат нашите носии и се гордеят, че са от село Манастир.“
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..