Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Положителните новини на 2023-та в сайта на Радио Варна

Снимка: Pixabay

2023-та. Година на сглобки, разделения и катаклизми. На земетресения и наводнения. На нещастни случаи и непредвидими ситуации. Година, в която предизвикателствата бяха повече от подготовката, на която сме способни, за да ги преодолеем. Но винаги там ги има тях - положителните новини, които журналистите разказват с удоволствие, а понякога дори със сълзи на очи. От радост, че въпреки всичко тях ги има. 

Кои бяха новините, които ни усмихнаха през годината? Кои бяха тези вести, които предизвикаха силен интерес в читателите на сайта на Радио Варна? Сред най-четените позитивни материали се открояват такива за импровизиран годеж на варненския плаж на Джулай морнинг, за конкурс за красива градинка във варненски квартал, за артистична декорация на пейки в центъра на Варна, за успехите на младите хора, за чудесата на живота, за археологическите открития и предстоящите събития. Животът е пъстър, а с това идва желанието да оцветим и нашия ден, да откриваме добротата, в която, за съжаление, много вече се съмняваме. Но когато я открием, чудо става! 

Сред най-четените материали на годината е новината, че 52-годишна жена е родила здраво бебе, благодарение на донорска яйцеклетка. 

"Чудесата се случват на тези, които вярват и не се отказват. По пътя не е лесно. Обаче надежда има за всички, които се борятТака наскоро живот на здраво бебенце дава жена, която е на 52 години, от Варна. Бебенцето е момче, родено в АГ-болницата". Историята разказа Ваня Славова:

Чудо е в днешно време да се събираме заедно и да се опитваме да променим заобикалящата ни среда. По-често критикуваме, ядосваме се и търсим виновен. Заровени в делничните си задачи понякога изглежда, че страдаме от вид далтонизъм и всичко ни се струва сиво. Все пак от нас зависи - запретнем ли ръкави, и на нашата улица ще огрее слънце.

"Пъстро и създадено с любов" е конкурс, в който вземат участие жители в квартал "Владислав Варненчик". Те се състезават със свои съседи чия ще бъде най-красивата и уютна градинка, която ще украсява блока им. Беседка със закачлива табелка "Образцов дом", барбекю и цветя с много любов направиха тази година жителите на блок 406 в квартала - отличниците в състезанието. Отличник е и материалът с автор Даниела Стойнова:

Откритията на варненските археолози също са интересни за читателите на Радио Варна. Новината за античен предмет, който има аналог само в колекцията на Лувъра, изстреля новината сред най-четените в сайта на медията. Находката е намерена при разкопките на част от светилището на Античния Одесос, разказа пред Димитрина Дончева уредникът и археолог към Археологическия музей във Варна Елина Мирчева:  „Съдът, който най-много ни зарадва, е един червенофигурен аскос. Успяхме да намерим голяма част от парченцата и като пъзел да си го подредим. В момента неговата степен на запазеност позволява да се направи реставрация и да бъде експониран. Този паметник наистина е рядък. Той е от началото на V век преди Христа и може би няма аналог, поне в нашата колекция, но и в България няма аналог на точно този тип съд. Такъв е бил намерен в Аполония Понтика, но в началото на XX в. и понастоящем е част от колекцията на Лувъра“. Аскосът е съд за течности, изработен от глина. Прилича на малка манерка с дръжка, само че е кръгъл и има чучур, който за съжаление не е запазен, обясни Мирчева.

Още една археологическа новина е сред най-четените тази година - тази за уникален костен скиптър, открит при разкопките в Солницата в Провадия от екипа, ръководен от проф. Васил Николов. Скиптърът е принадлежал на скитски военачалник от 5. век пр. Хр. Открит е в гроб с част от скелет на скитския воин, има и железен нож в лошо състояние, ребра от кон, малко кученце и една костенурка:

Нощта срещу 1 юли, когато хиляди българи излизат на морския бряг, за да посрещнат изгрева, е в центъра на две истории, разказани от журналистите на Радио Варна. Едната - за Джулай морнинг край Камен бряг, а другата - за предложение за брак на варненския плаж. 

И докато любовта и изгревът вдъхновяват едни, то други получиха вдъхновение да декорират част от пейките в пешеходната зона на бул. "Сливница" в близост до Регионалния исторически музей. "Варненски работи" - цветни и закачливи, ни радват и до днес. В рисуването на пейките участваха студентите Кристиян Иванов, Михаела Христова и Милена Кожухарова.

Проектите включват елементи и от морския свят, който е неотменна част от идентичността на Варна. Посланието е оптимистично, но и с внимание към гражданската съвест на варненци и гостите на града да пазят.

Любопитни материали, свързани с историята на Варна, привлякоха вниманието на читателите ни тази година. Фактът, че 11 места по света носят името Варна, събра погледите на варненци и засили трафика към любопитката.  Варна има в Русия, Сърбия, Азербайджан, Италия, САЩ, Австралия и Антарктида. 

Но Варна има най-вече в сърцето на всеки един от вас - нашите читатели и слушатели, които обичат града ни и поглеждат към Новата година с надеждата да бъде по-добра, по-успешна, по-здрава за Варна. За всички нас! Бъдете здрави и вдъхновени да търсите доброто и през 2024-та година! Заедно ще го разказваме и ще го създаваме! Доброто. Защото без него - накъде?



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00