Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържанието с насилие е вредно и за тормозеното дете, но и за публикувалите го

Център за безопасен интернет: Веднъж публикуван в интернет материал остава там завинаги

Най-важно е да научим децата защо не трябва да качват чувствително съдържание

Снимка: Pixabay

Най-много са ни сигналите за тормоз и онлайн тормоз между деца, съученици и приятели. Така че, генерално натрупаните емоции и конфликти между децата в училище стои все повече на дневен ред. Националният център за безопасен интернет би могъл да се намеси в подобни ситуации в онлайн пространството, ако получим сигнал. Социалните медии полагат някакви усилия за мониториране чрез различни софтуери, базирани на изкуствен интелект. Но, истината е, че трябва да учим децата да сигнализират, ако станат свидетели на подобни уговорки или на такива скандали, които нарсатват и стават като лавина.Това коментира за Радио Варна Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет по повод посления случай във Варна за насилие на група младежи над един връстник и споделянето на кадрите в глобалната мрежа.

Един ден този материал може да се обърне срещу тях, да ги злепостави в една ситуация, в която те вече са големи, вкл. професионално. Децата трудно мислят, дори и в тийнеджърска възраст, за по-дългосрочните последствия на едно неразумно поведение. Можем понякога да кажем, че е простимо, че възрастта е такава, от незнание понякога се прави, но то остава там.

Националният център за безопасен интернет е доверен партньор на абсолютно всички социални мрежи Youtube, Google, вкл. и Tik Tok, която вече става много популярна до степен, в която вече имаме притеснения. Социалните мрежи разчитат основно на сигнали, на това да се докладва такова съдържание, за да бъде премахнато. Но, истината е, че един материал съдържащ агресия, дори и да се докладва, той стои на една опашка от сигнали за проверка и да се отреагира от някой от самата социална мрежа. И понякога минава твърде много време, въпросният материал събира ужасно много гледания в негатив на децата вътре в него или пък се споделя отново и отново. Тогава става много трудно да се премахне от всички места, на които е споделен. Затова, стратегически ключово е ние да научим децата защо не трябва да качват такива материали. Защо не трябва да заснемат унизителни сцени на побой и насилие помежду си. Да обясним това всъщност проява на какво е и колко е вредно не само за тормозеното дете, но и за тях самите. Те не си дават сметка, че този материал веднъж публикуван остава там завинаги.

Ние продължаваме да сме на линия за всеки, който има нужда от съвет и помощ за разрешаване на проблем онлайн на горещата ни линия 124 123, както и на чат модула ни на safenet.bg

Сексуалното насилие над деца онлайн ще е тема в работата на Европейския парламент (ЕП) в сряда, 31.01. Настоящите промени в правилата на ЕС за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, които позволяват на онлайн платформите доброволно да откриват и премахват материали, съдържащи сексуално насилие над деца, изтичат през август 2024 г. Тъй като приемането на нови постоянни правила преди август е несигурно без мандат на Съвета на ЕС да преговаря по него, комисията на ЕП по граждански свободи днес ще гласува за временно удължаване на срока на действащите промени.




По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10