14 февруари е дата, която, безспорно, предизвиква приятни емоции. Денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите, а и в голяма част от света - Ден на любовта. В последните години у нас тези два празника вървят ръка за ръка. Звучи неочаквано, но експерти от Държавния архив във Варна са подредили изложба, посветена на виното и любовта.
Така започва писмото на Любомир Владков до Венета Славчева. Писано е в края на 1945 година в Провадия. Той поет, тя актриса. Десетилетия тя е сред най-големите имена в летописа на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“. Освен поет той е изтъкнат краевед, изследовател, авторитетно име в културния живот на Варна. Любовта между двамата пламва за цял живот. Писма на Любомир до Венета са представени в изложба на Държавния архив във Варна. Тя е посветена на празника на виното и любовта – 14 февруари. Две от витрините съдържат обяснения в любов, разказва старши експертът Албена Маджарова:
"Имаме много картички, много писма, които са пращани до изгорите, много са чувствени и нямаше как да не ги отбележим. И най-интересното, което на мен ми направи впечатление, много рядко писмата са писани на лист хартия, основно на картички. Явно душевното състояние на този, който я надписва, е илюстрирано с картинката на картичката и текста вече го допълва."
В експозицията са включени и писма до Сара Конфино. Момиче, което завършва обучението си в София, и се прибира във Варна. Тук си отваря фризьорски салон. Разменяла си е писма на френски със своя годеник. Те са предадени на Държавния архив през 1975 година от роднина на Сара. На френски език са и писмата на корабособственика Жан Золас до съпругата му Веселина.
А за да има равностойност между празниците, две от витрините са посветени на питието на боговете - виното. В тях са включени документи за създаването и дейността на винарска изба „Димят“:
"Съдържат протоколи, първо учредителен протокол на дружество „Димят“, протоколната книга, като сме я отворили на първа страница на Управителния съвет на дружеството. Двата протокола, с които се взима решение за сливане на Варненския „Димят“ с Беленския, както и протокол след тяхното обединение. Те продължават да съществуват като дружество „Димят“, обяснява старши експертът Севдалина Аврамова.
Експозицията може да разгледате до края на февруари, всеки делничен ден от 9 до 17 часа в сградата на Държавен архив - Варна.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..