Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

534 нови археологически находки са постъпили във фондовете на Варненския музей

Находка от ул. Сан Стефано", Варна
Снимка: РИМ-Варна

В Деня на археолога – 14 февруари - екипът на отдел „Археология“ при Регионалния исторически музей във Варна представи своята дейност през изминалата година, както и най-значимите открития на специалистите.

През 2023 година обектите на отдел „Археология“ са посетени от над 115 хиляди души, като най-голям интерес е имало към Аладжа манастир, който е с напълно обновена експозиция – повече от 67 хиляди души. Следват Археологическият музей, в който са влезли около 30 хиляди посетители и Големите Римски терми – с 16 хиляди.

Научно-изследователската работа включва 11 спасителни проучвания в резервата „Одесос – Варна“. От проведените редовни археологически разкопки 5 обекта традиционно са финансирани от Министерството на културата – Варненския халколитен некропол, къснохалколитното селище при гр. Суворово, крепостта „Петрич кале“ в Община Аврен, късноантичната крепост на нос Св. Атанас в Бяла и Марцианопол в гр. Девня.

Община Варна е финансирала спасителните проучвания на раннохристиянска църква до с. Звездица.

Нови 11 гроба от Варненския некропол са проучени през миналата година, каза ръководителят на обекта, д-р Владимир Славчев. След 30-годишно прекъсване, през 2021-ва беше възобновена работата по този изключително важен обект от световно значение. В два от гробовете археолозите са открили златни украшения. Особено интересна е находката на една красива огърлица с висулка от тип, който не е намиран досега на територията на Западното Черноморие.


Археологът д-р Васил Тенекеджиев представи един обект от спасителните проучвания в рамките на града – на ул. „Сан Стефано“ 27. Останки от различни исторически периоди са намерени в парцела, сред тях са две антични улици с каменна настилка. Специалистите са попаднали на една интересна колективна находка – метални апликации с човешки изображения, изработени от сребро с позлата.


Изненадващо откритие направиха археолозите при разкопките на крепостта „Петрич кале“, което засега няма научно обяснение. Става дума за голямо, вкопано в скалата съоръжение. При първите проучвания през 60-те години на миналия век то е определено като „щерна“ – водохранилище. По-късните разкопки показват, че предназначението му вероятно е било друго, а размерите му са много по-големи, отколкото се е смятало.

Д-р Мария Манолова, ръководител на обекта, обясни:


През 2023 година във фондовете на отдел „Археология“ на РИМ-Варна са постъпили 534 нови находки от разкопки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преиздадена е книгата „Легендата за 40-те калиакренски девойки“

През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..

публикувано на 09.01.25 в 14:29

Започна записването за участие в конкурса "Моята България"

XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..

публикувано на 09.01.25 в 12:11

Деница Янева с юбилейна изложба в Градската художествена галерия - Варна

Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..

публикувано на 08.01.25 в 15:48

40 FINGERS – виртуозно пътешествие през струнния свят на китарата

Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...

публикувано на 08.01.25 в 14:56

Киношкола "Братя Люмиер" с открит урок в отдел "Изкуство" на варненската библиотека

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 07.01.25 в 14:09

Тази вечер се провежда церемонията по връчването на наградите „Златен глобус“

Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..

публикувано на 05.01.25 в 16:10

"50 години въображение" - изложба на Светослав Здравков

Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник.  И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..

публикувано на 03.01.25 в 12:56