Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Христо Кожухаров: Емоционалните решения ни правят по-уязвими към интернет измами

Снимка: БГНЕС
Все повече хора стават жертва на измамите, които дебнат в интернет пространството. Един от най-честите сценарии е с гръмки съобщения, че печелим някаква сума пари или друга награда и като кликнем, "печелим" лоши последствия за банковата ни сметка или пробив в профилите и паролите ни в мрежата. 

Защо обаче българите продължават да се подлъгват и да се оплитат в мрежите на недоброжелателите, въпреки многобройните сигнали и информационни кампании за подобен вид измами? Темата коментира в ефира на Радио Варна психологът професор Христо Кожухаров. Според него, една от основните причини са емоционалните решения, базирани на желанието на хората да се сдобият с нещо евтино и изгодно.

"Тук го има и феномена "на мен никога не ми се е случвало нещо хубаво". Става дума за тази наивност, незрялост, липса на информация, завистта към другите, чувството, че ти не си подценен. И тогава някой ти предлага нещо, което ти идва наготово и което смяташ, че е заслужено и компенсация за това, че не са ми се случвали хубави неща", обясни професор Кожухаров. Той допълни, че в България сме на двете крайности - или сме прекалено мнителни и подкрепяме конспиративни теории или прекалено наивни. 

Експертът посъветва да не се вземат емоционални решения. "При отлагане на дадено решение се включва рационалното мислене", каза проф. Кожухаров и допълни, че именно това може да ни предпази от измама. 

Същият психологически инструмент използват и ало измамниците, чиито най-чести жертви са възрастните хора. Според професор Кожухаров от ключово значение в тези случаи са информационните кампании от полицията и публикациите в медиите. Въпреки тях обаче, ало измамите са всекидневни.

"Тези измамници уцелват много успешно ахилесовите пети на възрастните хора - техните деца и внуци. Възрастните хора не живеят за себе си, а за децата и внуците си и когато чуят, че е застрашено здравето им, са готови да дадат и последната си риза за да спасят близките си", коментира проф. Кожухаров. По думите му, често тези грешни решения са под стрес и се вземат много бързо - в рамките на секунди или минути. Това също се използва умело от измамниците.

Какво посъветва още психолога - чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45

Варненски ученици сред победителите в конкурс на Националното космическо общество в САЩ

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ,  съобщава БНР.  Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..

публикувано на 10.02.25 в 10:50

Променя ли се трайно климатът във Варна?

Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..

публикувано на 10.02.25 в 10:36

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29