Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна и Галерията за графично изкуство във Варна започват да работят по нова тема от съвместната си образователна програма "Въведение в графичното изкуство". Модулът е посветен на занятия за графичната техника монотипия.
Участниците овладяват техниката под ръководството на художничката Велина Гребенска - уредник в Галерията за графично изкуство и опитен педагог в областта на изобразителното изкуство.
Художничката споделя, че избраната тема е екзотични маски и портрети с повече декорации и елементи, за да могат изображенията да са по-богати на текстури. Процесът започва, като се подлага картон с готовото изображение под стъкло, а отгоре се рисува с маслени бои. Върху стъклото с готовата рисунка се налага картон, на който се отпечатва огледален образ на изображението.
С помощта на най-различни черно-бели материали участниците ще придобият усет и знания за изграждане на композиция. Велина Гребенска допълва, че ще се подреди изложба с готовите картини. „Още в началото, когато обявихме първата тема, групите се напълниха. Оказа се, че има голям интерес“, каза още тя.
Обучителната програма е насочена към младежи над 16 години и възрастни с интерес към изкуството, които искат да разширят своите възприятия и умения.
Заниманията се провеждат през седмица, като следващото ще бъде на 23 февруари от 14:30 до 16:30 ч, а от началото на следващия месец темата ще бъде сменена. Материалите за заниманията се осигуряват от участниците в обучението.
Подробностите чуйте в разговора на Светлана Вълкова с Велина Гребенска:Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получиш добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..