През 1911 е основана и Организацията на българсктие скаути. В момента, членовете на организацията в България са над 1000, а във Варна допреди няколко години наброяваха около 200 човека. Клубовете в морската столица са общо четири. Един от тях е клуб "Морски вълк", част от който повече от десетилетие е Васил Ставрев.
"Преди всичко Организацията на българските скаути е образователна и се опитва да допринесе за развитието на децата и младежите чрез различни дейности", каза в ефира на Радио Варна Васил Ставрев и допълни, че тя отворена за всеки желаещ да стане скаут на възраст между 7 и 107 години.
Скаутстките дейности излизат далеч от пределите на лагерите и горските къмпинги. Освен тях, скаутите в България се включват в различни благотворителни и хуманитарни инициативи.
Васил си спомни за едно от първите си предизвикателства - наводнението в село Бисер преди повече от десет години, както и потопа в Аспарухово. И на двете места той и другите скаути са помагали на пострадалите чрез събиране на дрехи и храна, както и разчистване след стихиите.
Успоредно с инициативите, всеки уикенд се провеждат и обучения за децата с екологична насоченост, както и за водачите, тъй като по думите на Васил Ставрев всички скаутски дейности няма как да се случват без водачите.
Основна мисия на скаутството днес е да допринася за образоването и духовното израстване на младите хора и чрез хуманна ценностна система, основана на Обещанието и Закона на скаута, да помогне за изграждането на един по‐добър свят, в който хората да постигат своите стремежи и да играят творческа роля в развитието на обществото.
Чуйте подробностите в звуковия файл
На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура..
Студенти от Техническия университет във Варна завоюваха с един златен, три бронзови медала и второ място в Националната студентска олимпиада по компютърна математика. 11-ото издание на форума за проведе във Велико Търново, а домакин на събитието беше факултетът по „Математика и информатика“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“...
На 13 ноември е Световният ден на добротата. Той се отбелязва съвместно с Международния ден на слепите хора и това не е случайно. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се. Отбелязването на 13 ноември като Световен ден на добротата е свързано с това, че на..
Във Варна от години се говори за по-добри условия за незрящите, за тактилни пътеки по тротоарите, за „говорещи“ светофари и автобуси, но действителността е доста различна от първоначалните намерения, коментира за Радио Варна Христо Шипанов, председател на Регионалната организация на слепите за Варна и Добрич. В регионалната организация..
Нека заедно помогнем на дете в нужда. Затова призовават организаторите на второто издание на благотворителен концерт в Балчик, който ще се състои на 15 ноември. Инициативата в подкрепа на деца в нужда "Прави добро, предай нататък - следва продължение" започва в 18.30 часа в концертната зала на читалище "Паисий Хилендарски 1870". Участват..
1,80 лева за килограм е средната цена за зелето на Кооперативния пазар според репортерска проверка на Радио Варна от тази сутрин. Някои продавачи правят отстъпка за количество - при закупуване на над 10 кг., цената пада на 1,60 лв. Миналата година зелето кьосе се продаваше на 1,20 за кг., а ръстът на цената му този сезон е осезателен. Необходимите..
От това как се храни едно дете зависи как ще се развива – дали ще има оптимален растеж, дали ще разгърне заложения у него потенциал като умствен капацитет, физически дадености и т.н., коментира проф. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика, която преподава в Медицински университет – Варна и е председател на Националната асоциация..