След специалната прожекция в рамките на фестивала Master of Art "Кавал парк" тръгва по българските екрани от днес, 23 февруари. Документално-художественият филм на режисьора Богдан Дарев е посветен на виртуозния музикант Александър Еплер.
Американец от руски произход, живял в Сиатъл, Александър Еплер попада в България през 70-те години. Той постъпва в Музикалната академия в Пловдив и става първият студент, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент - кавал.
Веднъж ме арестуваха в Бургаско. Беше станало убийство. И аз бях с български паспорт, в който пишеше: „Александър Илиев Еплер, Народност: руснак. Гражданство: САЩ“.
Добре, ама милиционерите бяха малко стари... По онова време много от тях бяха стари овчари, които едва можеха да четат. Едва ми прочитаха името, после казваха: „Народност: руснак. Заповядайте!“ Но по някаква причина в Бургас стигнаха чак до „Гражданство: САЩ“, след което веднага ме арестуваха и казаха: „Ааа, имаме си шпионин на Никсън!“
И аз звънях в... Най-после, след много дни, се свързах с посолството на САЩ и те гледаха на мен като на враг, защото по онова време аз бях единственият чужденец, западняк, в цяла България, който живее като българин и учи там. Със сигурност бях единственият американец. И те казаха: „Вие сте там под своята собствена закрила” и ми затвориха.
Несбъднатата мечта на Александър Еплер е някой ден да се върне в страната ни! „Кавал парк“ е определян от критиците като урок по българолюбие и човечност, един филм, който прегръща България.
Лентата е по идея на кавалджията Васил Денев, а снимачният процес продължава 3 години в Пловдив, Камено, Сиатъл, Лос Анджелес, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. Главен продуцент е Българско общество ПЧЕЛА. За осъществяването помагат и американски любители на българския фолклор и сънародниците ни в САЩ.
Музиката в „Кавал парк" е дело на Александър Еплер, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Николай Докторов, Васил Денев, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов и Маймон Милер. Във филма участват Васил Денев, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Петър Алексиев-"Усмивката", Черил Спасоживич, Изуми Феърбанкс, Джинджер Ръсел, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов, Даниела Найберг, Калин Крумов, Богдан Дарев и неповторимият Бончо.
Режисьорът Богдан Дарев се завръща на родна земя след 23 години странство в САЩ. В неговата биография са още заглавията „Там.", „Тази баба", „Хармония" и най-новият му филм „Спица."
През 80-те години Александър Еплер прави дизайна и изработва кавала в тази снимка. Три десетилетия по-късно българският имигрант Васил Денев получава този кавал като подарък. „Никога не съм си представял, че ще намеря най-добрия кавал, на който някога съм свирил, чак в Америка“, споделя Васил във филма. Как е възможно един чужденец да постигне такова майсторство в занаята?
Около 2011 година Еплер се оттегля от светлината на прожекторите. Време е Васил Денев да заблести. Александър често му акомпанира на гайда. Той свири и на тамбура, цимбал и балалайка. Дългогодишен приятел описва Александър като музикален гений, който на крехката възраст от 13 години, вече дирижира фолклорен ансамбъл в Сиатъл.
През годините Александър и Васил стават добри приятели. Идеята за направата на филма се ражда от това приятелство...
И още:
Богдан Дарев снима в продължение на часове и дни как Александър Еплер изработва кавал. Замисълът е заснетото да се превърне в „свободен източник“ на майсторлъка на Александър, от който бъдещите поколения да черпят знания и опит.
„Никога няма да забравя колко концентриран бе Александър. Темпото на работа бе така отмерено, че човек се чувства, сякаш е на концерт, още преди инструментът да бъде завършен.“, споделя Богдан.
За съжаление Александър успява да завърши само горната част от кавала, преди да се разболее. Мечтата, която не се сбъдна... Но възможно ли е това, което ни предава Александър Еплер в „Кавал парк“, да е дори още по-ценно?
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..