Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коста Стоянов: ОУП на Варна задължително трябва да има актуализация или изменение

Коста Стоянов
Снимка: БГНЕС

Цялостна промяна на ОУП на Варна е трудно осъществима, защото тя ще спре развитието и процесите в града. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, варненския депутат от партия „Възраждане“ и бивш общински съветник Коста Стоянов. Така той коментира и намерението да бъде създадена работна група за изменение на ОУП на Варна. Припомняме, че общинския бюджет се предвижда да бъдат включени 300 хил. лева за частично или пълно изменение на ОУП. Средствата да бъдат похарчени, след като работна група с членове от Общински съвет, общинска администрация и браншови организации, направи анализи и изготви задание за промените.

За да се пристъпи към някаква редакция на ОУП обаче, най- важното е да се направи анализ на съществуващото положение в морската столица- каза Стоянов и допълни, че има райони в града които са прекалено застроени. Според него, проблемът е, че от община Варна  през годините не са заделяли средства за отчуждителни процедури. По думите му,  в новите урбанизирани територии, вилните зони- плановете там са влезли в сила от 10 години, но там не се провежда регулация и вместо улиците да са широки, са тесни. Има райони в които не могат да минават коли на сметоизвозващите фирми. Защото не са били заделяни суми за отчуждаване и обезщетения на собствениците на части от имоти, за да бъде изградена инфраструктурата, за да се прокара уличната регулация.

"Има цели райони без инфраструктура, проблемен ток, липса на водопроводи, канализация, а в същото време въведени в експлоатация жилищни сгради"- допълни депутатът от "Възраждане".

Важно е в тази работна група за изменение на ОУП да влязат специалисти запознати с нормативните изисквания, браншови организации като двете архитектурни камари. За да не се стига до познатия начин- когато има инвестиционно намерение към даден район или даден имот, да знаеш какво може да строиш. В момента се търсят заобиколни начини да промениш параметри на застрояване, височина на сграда и т.н. което предполага корупционни практики.

По отношение на „дупката“ в морската столица има предвидени средства в инвестиционната програма, която беше приета с решение на НС и от която за община Варна са заделени 100 милиона лева:

В този списък, под №234 фигурира именно „проектиране и изграждане на зона за обществен отдих в поземлен имот №******* „дупката“. За тази година са предвидени един милион лева, а за тригодишния перид- два милиона лева. Т.е. общината има все пак намерение да предприеме действия по проектиране на културен комплекс там, което според нас е правилно решение.

Всеки може да има намерения, частниците също, но в крайна сметка е важна визията на общината за това място в града, допълни варненския депутат. Според него, няма никаква необходимост от референдум по темата, тъй като там има археологически паметник, върху който не може да се изгради друго освен културен комплекс обвързан с историческото наследство, допълни Стоянов.

(цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20