Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Стоилова: Първият чатбот е създаден още през 1966 година и е "работил" като психотерапевт

Няма документиран случай на "хакнат" чатбот - технологията е надеждна, лесна за ползване и спестява на човека повтарящите се рутинни дейности

Елица Стоилова
Снимка: В. Василева

Какви са митовете и легендите около чатботовете с изкуствен интелект? Основателката на единствената българска платформата за създаване на чатбот с изкуствен интелект Елица Стоилова споделя, че тренирането на чатботове вече е много по-бързо и лесно. 

Категорията "бот" определя тип софтуерни решения, които са способни да извършват някаква дейност без намесата на човек. Чатботът имитира разговор с човек и може да връща обратна връзка с информация под различни форми. Стоилова разказва, че първият чатбот е създаден още през 1966 година. 

"Това е изключително стара технология и това, че сега чуваме за нея и започваме да използваме масово е, защото тя вече е в стадия си на зрялост. 

Първият чатбот е бил психотерапевт. Още тогава хората не са могли да направят разлика между разговор с истински психотерапевт и с този чатбот, който се е казвал Елиза. Според Елица Стоилова страхът се опира до непознаване на самата технология.

Първите чатботове, които са станали популярни, са нямали изкуствен интелект и са давали голям процент неправилни отговори, разказва Стоилова. Това е определило и първото впечатление у хората, че технологията не може да върши добра работа, добави тя.

 "Технологията през последните пет - шест години драматично се промени. Изкуственият интелект навлиза много сериозно в тази сфера на автоматизация на комуникацията с потребители. В днешно време, използвайки тази технология, отговорите са точни, конкретни и изключително персонализирани, като бизнесът остава в позицията си на контрольор", категорична е Стоилова.

Според създателката на платформата без използването на технологията се губи един огромен човешки потенциал в монотонна и рутинна комуникация, която може да бъде автоматизирана. Едновременно с това, бизнесите в България и не само, страдат от липса на работна ръка. Според статистика 78% от бизнесите не могат да си намерят персонал, а едновременно с това 80% от персонала извършва рутинни дейности, което ги довежда до бърнаут. Стоилова е категорична, че чатботовете няма да изместят персонала, а напротив. На технологиите се дава рутинната работа, за да може хората да вършат задачи с по-висока добавена стойност, каза тя, като допълни: "Увеличава се мотивацията да се развиват като професионалисти, когато им е интересно да работят."

Ели, библиотечният чатбот на Варна, е един от най-старите с изкуствен интелект у нас. В това отношение Регионалната варненска библиотека е уникална организация, категорична е Стоилова. "Силата на Ели се видя по време на пандемията. Защото когато библиотеката затвори за 13 седмици подред, Ели беше единственият служител, който си работеше 24 часа и не се боеше от COVID. Тя спестява работата на двама библиотекари и до ден-днешен."

Най-простият начин на комуникация в днешно време е чрез чата, казва основателката на платформата. Той стана и основен от 2015 година насам. Чатботът спестява на собственици на хотели поне 1400 часа на година. Той обслужва клиенти от 17 държави на английски език и 42% от заявките се случват нощно време, добави Стоилова. 

"Зад всеки чатбот стои човек или екип от хора с характер. Винаги ме питат колко умен може да бъде един чатбот и отговорът е колкото умен е екипът зад него."

В момента Елица Стоилова разработва с нейната компания проект за майндфулнес. В случая това е умен чатбот асистент на преподавателите по майндфулнес, за да може хората, които търсят първоначална информация да могат  да я намират в един удобен за тях формат.

"Последните няколко месеца големите медии започнаха да говорят за епидемия на самотност. Всеки четвърти човек е самотен. Това са 70 милиона души в Европа, които се срещат с приятели или роднини най-много един път в месеца. В такъв един момент чатботът с изкуствен интелект се превръща в мост", казва Стоилова. Тази технология може да помогне на по-стеснителни хора и да премахне бариерите в комуникацията, добави тя.

Разговорните изкуствени интелекти са абсолютно безвредни технологии, категорична е Стоилова: "Технологията сама по себе си не е добра или лоша. Въпросът е в избора, който правят хората как да я използват." Според Стоилова хората трябва да променим навиците си, за да се развиваме и да ползваме новите технологии. 

Преди да започне да се занимава с изкуствен интелект Елица Стоилова е работила като генерален директор на хотел в чужбина. Опитът и в тази сфера и проблемите, които е видяла, са я мотивирали да намери решения за тях чрез нови технологии. 

Цялото интервю с нея можете да чуете тук:


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24

Белослава: По-добре да се харесваме, животът ни ще е по-лек

“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..

публикувано на 20.12.24 в 23:52