Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

175 нови случая на коклюш у нас

Снимка: Pixabay

175 са потвърдените нови случаи на коклюш. Общо за страната - все още се очаква анализа за миналата седмица, но ще бъдат може би малко над 280. Това означава, че имаме епидемична ситуация, но още е рано да се говори за епидемия. Това заяви пред БНР проф. Ива Христова - директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

"Това означава, че имаме не малко болни, които предават заразата дори без да знаят, т. е. или са безсимптомни, или са с малко симптоми и нетипични. Очакваме в следващите седмици да се повиши заболеваемостта", подчерта тя и обясни, че в момента се наблюдават епидемични взривове в определени колективи. По думите ѝ в момента най-много са случаите в София град. Коклюш има и в Стара Загора, Кюстендил, Варна, Бургас, изброи тя и обобщи, че над половината области в страната са съобщили за случаи. 
И в момента у нас предписанията са да се прегледа кои деца са изпуснати, каза проф. Христова и добави:

"91-92% е покритието при новородените на 2-3-4 месеца, когато се прави първата ваксинация. След това намалява. На 12 години вече е малко под 90%. Така че засилено в момента и у нас се правят ваксинации на тези, които са изпуснати".

Специалистът отново обясни, че това е единствената надеждна превенция и призова хората да не отклоняват ваксинацията с всякакви извинения, защото това може да коства тежки усложнения при децата. Тя уточни, че и ваксиниран може да се разболее от коклюш, но ще го изкара леко, а имунитетът от ваксината е поне 10 години:

"Ваксинирането предпазва от заболяване. Второ - ако все пак се случи заболяване, то ще е по-леко. Трето - носителството и шансът да се предаде на някого е много по-кратко".
По думите ѝ ваксини има предостатъчно и активно се работи за тяхното поставяне. 

В предаването "Преди всички" проф. Ива Христова обяви, че най-голяма част от болните са деца в училищна възраст. Според нея карантинирането на клас в училище е много ефективен начин да се стопира разпространението.

Има единични случаи и на заболели по-възрастни хора, добави тя и изказа мнение: "Възрастните сме ваксинирани с надеждна ваксина и сме със стабилен имунитет. За поголовно ваксиниране на всички към момента мисля, че не е оправдано".

Проф. Христова отбеляза също, че новородените са с най-висок риск от усложнения и смърт. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахват две опасни дървета в Морската градина

Две сухи и опасни дървета ще бъдат премахнати в Морската градина, утре – 11 февруари, съобщиха от общинското предприятието „Управление на проекти и озеленяване“, което поддържа парка. За установяване състоянието им е направен специализиран оглед от ландшафтен архитект от дирекция „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ към Община Варна..

публикувано на 10.02.25 в 12:48

Организации призовават за бойкот на хранителните вериги на 13 февруари

Няколко организации призовават за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари, четвъртък, предаде БНР. Заради високите цени, от Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други организации приканват хората да не пазаруват на въпросната дата в..

публикувано на 10.02.25 в 12:19

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 10.02.25 в 11:45

Откриха ботулинов токсин в още един варненски салон, проверките продължават

Два са салоните за красота във Варна, в които са открити с флакони с опасния ботулинов токсин, съобщава БНТ.  Тежките случаи след поставянето му, които доведоха до болница 12 жени, предизвикаха проверки, назначени от министъра на здравеопазването.  Той назначи и цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42