Световния ден на книгата и авторското право отбелязваме днес. Във Варна в 8.30 часа в РБ „Пенчо Славейков“ започва Маратонът на четящите хора под надслов „Литературата среща образите“.
XXII издание на „Маратон на четящите хора“ търси връзките между пространствата на въображението, които изгражда художественият текст, и интерпретациите на киното, театъра и сценографията, които оформят физическата среда. Ще гостуват режисьори, сценаристи, илюстратори и изследователи на литературата и театъра. Сцените за четене и събитията са отворени за всички приятели и почитатели на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“.
АКЦЕНТИ В ПРОГРАМАТА
23 април (вторник)
Основна сграда
8:30 ч. – Начало на Маратон 2024: Четем любими книги, интерпретирани от визуалните и сценичните изкуства
14:00 ч. – Забавната варненска периодика. Любопитни материали от старите варненски вестници / Маратонско четене в Отдел „Регионална история“
15:00 ч. – „Чети с мен“/ Маратонско четене в “Заемна за възрастни”
18:00 ч. – Оригиналът или адаптацията: литературна дискусия с Петър Денчев, Огнян Ковачев и Теменуга Станчева
Външни сцени
18:00 ч. – Маратонско четене с Росица Бърдарска в книжарница „Пи Букс“
24 април (сряда)
Отдел „Изкуство“
18:00 ч. – Илюстраторката Дияна Нанева представя „Червенокоска в Гората на призраците“ от Златко Енев
Присъединете се към Фейсбук групата „Маратон на четящите хора“, където може да споделяте и публикувате вашите идеи, снимки, видеоклипове и коментари, свързани с Маратона, призовават от библиотеката. Използваните хаштагове са #посприИпочети и #LibVar
„Маратон на четящите хора” е инициатива на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”, която стартира през 2003 г. във Варна, а през 2005 г. се превръща в националната кампания „Маратон на четенето“.
Днешният ден е повод да си припомним любима книга или да си направим един безценен подарък – нова книга. Идеята е всички хора по света да се обединят, да погледнат в бъдещето и да споделят знания и опит.
Част от четящите хора в света са и варненци, някои от които започнаха деня си в една от централните книжарници малко след отварянето й.
В момента се опитвам да дам на моите деца, това което ние сме имали. Всичко става дигитално около нас и се старая с книгите да им предам усещането, което ние сме получили като образование и като развитие чрез книгите, сподели майка на 4-годишно момиченце, на което любимата детска книжка е за костенурката Франклин.
Младеж на 18 години беше избрал „Чужденецът“ на Албер Камю. Прочел в интернет за тази книга и решил да ис я купи. Смята, че книжният носител е по-добър от електронния, още повече, че като вижда книгата пред очите си, по-често посяга да чете.
Една от най-запалените читателки на книги е Росица, която сподели за Радио Врана, че в дома си има около 5000 книги, а близо 3000 книги е дарила на различни места. Тя е от хората, които четат по три книги наведнъж, за да има разнообразие в жанровете и да удължи четенето. В момента препрочита „Записки по българските въстания“ на Захари Стоянов, „Психология на глупостта“ и книга за емоциите. Взела ги е от библиотеката, но ако зачете книга, която й харесва, непременно си я купува. Чете и много детска литература, заради внуците си преди да им даде книжките, които им е избрала. Според нея има много агресия и насилие в съвременните детски книги.
„Много се радвам, че не се сбъднаха прогнозите за края на книгата.“, сподели за Радио Варна и писателката, журналист и преводач Роси Бърдарска, която също срещнах в книжарницата. „Независимо дали е хартиена или електронна – важното е да я има. Там е човешката мисъл, там е изкуството, там е истината. Много се радвам, като виждам, че доста деца четат, доста инициативи се правят в училищата свързани с четенето. Така че – Честит да ни е празника!“
Честит празник на четящите хора!
Световният ден на книгата и авторското право е определен от общото събрание на ЮНЕСКО, заради това, че на него се отбелязват годишнини от смъртта на английския поет и драматург Уилям Шекспир и на испанския писател Мигел де Сервантес.
От 2001 г. до днес всяка година на тази дата се определя един град, който да бъде Световна столица на книгата в продължение на една година. За 2024 г. книжната столица на света ще бъде Страсбург, Франция, който днес приема титлата от Акра, Гана. Това ще се случи на официална церемония, след която ще стартира т.нар. Голямо четене на площад "Шато". До края на април в Страсбург ще бъдат отворени около сто частни и оществени места за четене.
"Четем нашия свят" е темата, която френският град е избрал за водеща, докато е Световна столица на книгата.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..