Мото шествие под надслов „По пътя на вярата и буквите“ ще се проведе тази събота, 11 май - денят, в който Българската православна църква чества Светите равноапостоли Кирил и Методий. Маршрутът ще е поклоннически и ще премине през обекти свързани с ранното християнство и разпространението на българската писменост. Началото ще е от 12,30 часа от Голямата базилика в първопрестолната българска столица Плиска, където ще бъде отслужена празнична литургия, направен водосвет и ще има концерт на детски състави, след това мото шествието ще продължи през Двора на кирилицата - културно-исторически комплекс в Плиска. Там ще бъдат поднесени венци на паметника на Св.св. Кирил и Методий и ще завърши край Варна в ранносредновековния манастирски комплекс „Света Богородица“ в местността Караач теке, известна сред варненци като „Пчелина“. Този обект е открит от археолозите през 1921 година, в последните 25 г. негов основен изследовател е проф.Казимир Попконстантинов, който след пристигането на мото шествието, около 16 часа (според предварителната програма) ще разкаже на аудиторията всичко най интересно за този манастир и за ранното християнство по българските земи. През 2018 г. беше разкрита от археолозите цялата сграда и стопанските помещения, което направи възможно съставянето на изображение на манастира (виж снимки).
В това поклонническо мото шествие ще се включат мото клубове от Варна, Шумен и Нови пазар. Проявата е първата от съвместните проекти между Варненска и Шуменска област, съгласно сключено преди Великден, обяви професор Андрияна Андреева, областен управител Варна. Партньорството между държавните администрации има за цел знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство да бъдат популяризирани и съхранени като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.
Ранносредновековният манастирски комплекс „Света Богородица“ край Варна е със статут паметник от „национално значение“ от 2015 г. със заповед на тогавашния министърът на културата Вежди Рашидов. Директорът на РИМ-Варна Игор Лазаренко припомни, че комплексът е един от няколкото големи от периода на ранното християнство. Доказателство за това е големият скрипториум. Тогава днешните земи на Североизточна България са били много гъсто населени. Но, за да бъде посещаван манастирския комплекс от организирани туристи е необходимо да бъде направен път, вкл. за автобуси и място където да паркират, каза директорът на РИМ-Варна археологът Игор Лазаренко. Той припомни, че вече над 10 г. се очаква държавните институции в столицата, сред които и министерства да предоставят съответните документи, вкл. подробни устройствени планове, които ще дадат възможност за развитие на обекта. Районът на манастирския комплекс беше много дълго време непроходим, сега е разчистен, но същия проблем остава за ранно християнския манастир в месността Джанавара, подчерта Лазаренко. И така вече над 15 г. се говори за поклонически туризъм, който да обедини Аладжа манастир с манастирите край Джанавара и Пчелина.
Областната и местната администрация, в лицето на областния управител професор Андрияна Андреева (на снимката в ляво) и на Десислава Георгиева (на снимката в дясно), от дирекция „Култура“ на община Варна се ангажираха да съдействат за уреждането на документацията.
Специално за тази пресконференция от фонда на музея бяха извадени и показани първия печат на Цар Борис Първи покръстител намиран в България и печат на неговия наследник на трона – синът му Цар Петър.
Княжеският манастир е строен от Цар Борис Първи покръстител през 9-ти и е съществувал до 18-ти век, по данни на археолозите. Имал е голяма черква, кула с параклис, огромен скрипториум, библиотека, училище, монашески общежития, ковашка работилница. Според изследователите комплексът е уникален по своята планова схема и размери, без паралел в българската и византийската строителна традиция.
Припомняме думите на археолога проф.Казимир Попконстантинов, който над 25 г. проучва забележителните средновековни манастири в с.Равна, Провадийско и в месността Караач теке, свързани със Света Богородица, покровителка на Варна, че благодарение на този манастир в нейните покрайнини празникът на Св.Богородица е честван още преди 1 100 г.
Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса, съобщава БНР. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя..
Двама фелдшери от Тервел са обвинени в причиняване на смърт на пациент при професионална непредпазливост. Производството е образувано по внесен обвинителен акт от Окръжната прокуратура Добрич, в който се твърди, че медицинските лица не са оказали адекватна помощ на пациент в спешното отделение в Тервел, вследствие на което той е починал. Случаят е..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Близо 500 са проектите по Плана за интегрирано развитие на община Варна. Новите проекти са 100, и са включени след актуализацията, наложена от новите обществено-икономически условия. Общата им стойност е 1,5 милиарда лева, а срокът е до 2029-а година. Това съобщи Мая Иванова - изпълняваща длъжността „Европейски и национални общински програми" в..
Оставиха в ареста двама мъже, обвинени за преработка на дрога, влагана в желирани бонбони и вейпове, съобщават от Апелативен съд - Варна. Апелативният съд във Варна потвърди най-тежката мярка за неотклонение спрямо тях. Те са разследвани по досъдебно производство за организирани престъпни групи, създадени за отглеждане, преработване, придобиване и..
Изпълнителите на ВиК проекта на бул. "Христо Смирненски" (от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител") очакват до края на тази седмица движението по затворения участък да бъде възстановено. Изградени са тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в целия габарит на пътя. Това стана ясно..
Във Варна днес беше открита първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове разполагат 38 издателства от цялата страна. Събитието е в търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". "За всеки читател има издателство, за всяка книга има публика. Многообразието е чудесно" , подчерта изпълнителният директор на..