Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мото шествие с поклоннически маршрут днес от Плиска до Варна


Мото шествие под надслов „По пътя на вярата и буквите“ ще се проведе тази събота, 11 май - денят, в който Българската православна църква чества Светите равноапостоли Кирил и Методий. Маршрутът ще е поклоннически и ще премине през обекти свързани с ранното християнство и разпространението на българската писменост. Началото ще е от 12,30 часа от Голямата базилика в първопрестолната българска столица Плиска, където ще бъде отслужена празнична литургия, направен водосвет и ще има концерт на детски състави, след това мото шествието ще продължи през Двора на кирилицата - културно-исторически комплекс в Плиска. Там ще бъдат поднесени венци на паметника на Св.св. Кирил и Методий и ще завърши край Варна в ранносредновековния манастирски комплекс „Света Богородица“ в местността Караач теке, известна сред варненци като „Пчелина“. Този обект е открит от археолозите през 1921 година, в последните 25 г. негов основен изследовател е проф.Казимир Попконстантинов, който след пристигането на мото шествието, около 16 часа (според предварителната програма) ще разкаже на аудиторията всичко най интересно за този манастир и за ранното християнство по българските земи.  През 2018 г. беше разкрита от археолозите цялата сграда и стопанските помещения, което направи възможно съставянето на изображение на манастира (виж снимки).

В това поклонническо мото шествие ще се включат мото клубове от Варна, Шумен и Нови пазар. Проявата е първата от съвместните проекти между Варненска и Шуменска област, съгласно сключено преди Великден, обяви професор Андрияна Андреева, областен управител Варна. Партньорството между държавните администрации има за цел знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство да бъдат популяризирани и съхранени като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.

Ранносредновековният манастирски комплекс „Света Богородица“ край Варна е със статут паметник от „национално значение“ от 2015 г. със заповед на тогавашния министърът на културата Вежди Рашидов. Директорът на РИМ-Варна Игор Лазаренко припомни, че комплексът е един от няколкото големи от периода на ранното християнство. Доказателство за това е големият скрипториум. Тогава днешните земи на Североизточна България са били много гъсто населени. Но, за да бъде посещаван манастирския комплекс от организирани туристи е необходимо да бъде направен път, вкл. за автобуси и място където да паркират, каза директорът на РИМ-Варна археологът Игор Лазаренко. Той припомни, че вече над 10 г. се очаква държавните институции в столицата, сред които и министерства да предоставят съответните документи, вкл. подробни устройствени планове, които ще дадат възможност за развитие на обекта. Районът на манастирския комплекс беше много дълго време непроходим, сега е разчистен, но същия проблем остава за ранно християнския манастир в месността Джанавара, подчерта Лазаренко. И така вече над 15 г. се говори за поклонически туризъм, който да обедини Аладжа манастир с манастирите край Джанавара и Пчелина.

Областната и местната администрация, в лицето на областния управител професор Андрияна Андреева (на снимката в ляво) и на Десислава Георгиева (на снимката в дясно), от дирекция „Култура“ на община Варна се ангажираха да съдействат за уреждането на документацията.

Специално за тази пресконференция от фонда на музея бяха извадени и показани първия печат на Цар Борис Първи покръстител намиран в България и печат на неговия наследник на трона – синът му Цар Петър.

Княжеският манастир е строен от Цар Борис Първи покръстител през 9-ти и е съществувал до 18-ти век, по данни на археолозите. Имал е голяма черква, кула с параклис, огромен скрипториум, библиотека, училище, монашески общежития, ковашка работилница. Според изследователите комплексът е уникален по своята планова схема и размери, без паралел в българската и византийската строителна традиция.

Припомняме думите на археолога проф.Казимир Попконстантинов, който  над 25 г. проучва забележителните средновековни манастири в с.Равна, Провадийско и в месността Караач теке, свързани със Света Богородица, покровителка на Варна, че благодарение на този манастир в нейните покрайнини празникът на Св.Богородица е честван още преди 1 100 г. 

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Гергов ще обжалва решението на СГС за Пловдивския панаир

Бизнесменът Георги Гергов ще обжалва решението на Софийски градски съд, който определи за нищожен апорта на варненските акции от Панаира в доминираното от него дружество „Пълдин туринвест“, предаде Радио Пловдив.  Софийски градски съд: Община Варна никога не е ставала собственик на 29 % от акциите на Пловдивския панаир По думите му..

публикувано на 25.07.24 в 17:29
Снимката е илюстративна

До 2 август пускат движението между ул. "Прилеп" и "Подвис", септември асфалтират бул. "Христо Смирненски"

До 2 август ще бъде пуснато движението и се очаква възстановяването на маршрута на автобусите в участъка от бул. „Христо Смирненски“ между улиците „Прилеп“ и „Подвис“, като намерението на фирмата-изпълнител е през август да може да се ползва и участъкът до ул. „Мир“, съобщиха от ВиК-Варна.  До 2 август се очаква да се възстанови маршрутът..

публикувано на 25.07.24 в 17:00

Възстановяват повредения след вандализъм паметник на Николай Коперник във Варна

Община Варна възстановява повредената знакова скулптура на великия астроном Николай Коперник, която е разположена в Морската градина. Скулптурата е дело на бележития български артист Любомир Далчев. При вандалската проява неотдавна бяха повредени ръцете, глобусът и постаментът ѝ.   Възстановителните дейности включват укрепване на увредените..

публикувано на 25.07.24 в 16:36

В петък: Конституционният съд се произнася за промените в Конституцията

Конституционният съд ще се произнесе утре дали последните изменения на Конституцията (шестите по ред поправки) противоречат на основния закон.  Това става ясно от съобщение на сайта на съда. Съдът беше сезиран от президента Румен Радев, който атакува измененията, без промените, свързани със съдебната власт, и от депутати от 49-ото Народно събрание,..

публикувано на 25.07.24 в 16:29
Балчик

Първите данни за сезона в Балчик – повече туристи, по-малко нощувки

13 на сто по-малко нощувки са реализирани в община Балчик. Това показват данните за шестмесечието на тази година спрямо предходната. От януари до края на юни дестинацията е привлякла с над 11 хиляди повече туристи – общо 117 хиляди, които обаче са намалили престоя си тук. Средното пребиваване е 3.6 дни, за разлика от миналата година, когато е бил с ден..

публикувано на 25.07.24 в 16:25

Светещ таван с морски обитатели - част от новото оборудване на детската хирургия към МБАЛ "Св. Анна" (СНИМКИ)

Дарение на нова апаратура и цялостно оборудване за 150 000 лева получи от сдружението „Аз вярвам и помагам“ с председател Владислав Николов отделението по детска хирургия в Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Анна“ във Варна с началник д-р Румен Христов .  Изпълнителният директор на болницата д-р Красимир Петров благодари за..

публикувано на 25.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Консултации за настаняването в общински жилища в Балчик, чакат предложения на гражданите

До края на седмицата текат обществени консултации за настаняването в общински жилища в Балчик.  Граждани, групи и организация могат да изпращат предложения в писмена форма до председателя на Общинския съвет – на хартиен носител в секретариата на местния парламент или по електронна поща  obsbalchik@gmail.com . Становищата и коментари ще бъдат..

публикувано на 25.07.24 в 13:55