Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога ще бъде най-подходящото време за море?

Централен плаж Варна
Снимка: Д.Дончева

Най-добрият период за почивка на морския бряг у нас ще бъде от 20 юли до 15 август, прогнозира климатологът гл. асистент, д-р Симеон Матев, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“ в Геолого-географския факултет, катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“.

През годините в този интервал в почти 90 процента има слънце и няма облаци 22 дни, посочи той. По нашето Черноморие най-голяма е вероятността за валежи през юни, каза още Матев. 

Най-вероятният сценарий за лятото, според климатолога, е да е по-топло от нормалното, а валежите да са по-малко от нормата.

Следващата вероятност е лятото да е по-топло от обичайното с валежи около нормата. С още по-малка вероятност е отново да бъде по-топло от обичайното, но валежите да са над нормата. Почти невъзможен сценарий е лятото да е с температури под обичайните, коментира той.

Към този момент дългосрочните сценарии на математическите модели за изчисление на времето сочат, че в Европа и на Балканите то ще бъде по-топло от обичайното. Очакванията са превишенията спрямо нормата да са с около 1-2 градуса и ни предстои поредното горещо лято, каза Матев. 

Той обаче отбеляза, че една дългосрочна прогноза винаги крие известен риск да не се сбъдне. За повече от 15 дни напред успеваемостта на прогнозата не е особено голяма, посочи климатологът. 

В момента с по-голяма сигурност може да се говори за юни  – средните температури у нас ще бъдат с градус-два по-високи от нормалните, количеството на валежите ще бъде близко до нормалното, като по-голямо количество валежи ще паднат в Западна България, най-вече в планинските райони, а условия за по-дълго засушаване ще има в Югоизточна България, посочи Симеон Матев.

През юли се очаква повторение на температурното ниво, както през юни, т.е. очакванията са аномалията да бъде с 1-2 градуса над нормата, а количеството на валежите изглежда ще бъде по-малко от обичайното, т.е. ще има дълги периоди без валежи, което от своя страна ще повиши опасността от пожари, добави той. 
От климатична гледна точка два са най-горещите периоди в страната – около началото на юли (1-8 юли), третата декада на юли и голяма част от дните през август – тогава почти винаги са най-горещите дни през годината и с 85-90% сигурност може да се каже, че тази година най-високите температури в страната ще са над 40 градуса, посочи експертът.

На въпрос дали екстремните горещини в Мексико, при които маймуни падат мъртви от дърветата, може да дойдат и тук, Симеон Матев обясни, че няма климатична зависимост между България и Мексико. Тази година горещият период в Мексико с температури над 40 градуса е доста по-дълъг и това подлага на голям стрес живите организми, посочи той. По думите му местните ветеринари казват, че причина за смъртта на такъв голям брой маймуни, е топлинен удар. Това е индикатор, че се случва нещо, което не става всяка година и толкова често, и може да се разглежда в контекста на климатичните промени, смята Матев. 

Специалистът отбеляза, че според изследвания, заради затоплянето и горещините, всички животни, които живеят в снежни и ледени условия, претърпяват може би най-големите промени, защото по-топлото време кара снега да се топи и естествената им среда се променя. Полярни мечки, лисици, моржове „страдат“, но се и адаптират към новите условия. Други животни, които търпят несгоди спрямо новите условия, са тези, които са подложени на екстремни явления като наводнения и суша, добави той.

България също е част от климатичните изменения, коментира Симеон Матев. Той отбеляза, че има две неблагоприятни метеорологични  взаимоизключващи се явления – наводнения от една страна, от друга - горещини, в една и съща област. По думите му 10-20 години не са достатъчни да кажем, че климатът ни се променя от умерен към субтропичен, но този период е достатъчен да кажем, че са настъпили изменения и климатът у нас в някои отношения има черти на субтропичен.

Той коментира, че в момента е периодът от годината, в който падат най-големите валежи, проблем са и градушките и в преваляванията от последните дни няма нищо необичайно. 

Матев отбеляза, че климатът е съвкупност от много природни фактори и когато настъпват промени в тях, настъпват промени и в климата. Земята помни много големи различия спрямо това, което имаме сега, но са се случвали отдавна и за много дълго време, докато сега за кратък период наблюдаваме много големи различия и това буди интерес, коментира климатологът пред Дарик нюз.

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалният свят търси глобални лидери - среща с проф. д-р Гергана Петкова

17 юни, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 18:00 – 19:00 часа Вход свободен 🌏 ГЛОБАЛНИЯТ СВЯТ ТЪРСИ ГЛОБАЛНИ ЛИДЕРИ ● Защо българите умеят да комуникират на чужди езици? ● Традиции във филологическото образование, исторически предпоставки или народопсихологията стоят в основата на този успех? ● Защо е важно в глобализиращия се свят да познаваме..

публикувано на 17.06.24 в 07:10

Има толкова причини да осиновиш куче!

Има толкова причини да осиновиш куче, а защо да не го сториш, като отидеш в Общинския приют за безстопанствени кучета във варненското село Каменар.  Там има кучета с различни съдби, които чакат да бъдат осиновени и на които всеки един от нас може да даде шанс за нов живот.  Доброволчеството е кауза. Доказват го част от хората, които през..

публикувано на 16.06.24 в 13:36

Мюсюлманите отбелязват Курбан Байрам

Mюсюлманите отбелязват Курбан Байрам днес. Празникът тази година се отбелязва между 16-19 юни, празнува се в продължение на четири дни.  Мюсюлманският календар следва лунните цикли и затова празникът няма постоянна дата и всяка година се измества напред с 10 дни спрямо предходната. Президентът Румен Радев поздравява мюсюлманската общност в България по..

публикувано на 16.06.24 в 08:27

Видовден е - Денят на възмездието!

На 15 юни отбелязваме Видовден, или Денят на възмездието. Всеки е чувал израза „Ще дойде Видовден“, чийто смисъл е, че за всяко дело има отплата, всеки ще си получи заслуженото и ще бъде наказан за сторените дела. Според народните вярвания Вида е сестра на светците Вартоломей и Елисей, която никога не пропуска да "види" пакостите, които двамата светци..

публикувано на 15.06.24 в 09:24

Наградиха лауреатите на Националния литературен конкурс „Този безкраен свят”

Ученици от цялата страна и тази година се включиха в единствения ученически литературен конкурс у нас, който насочва младите хора към творчество на два от най-широко разпространените езици в Европа. Над 200 творби на немски и на английски език се надпреварваха за призовите места в Националния литературен конкурс „Този безкраен свят”. С решение на..

публикувано на 14.06.24 в 19:57
Икономически университет - Варна

"Морски бизнес и международна търговия" e новата специалност в Икономически университет-Варна

Нова специалност - "Морски бизнес и международна търговия",  се открива през новата учебна година в Икономически университет-Варна.  "За първи път Икономическият университет във Варна, с потенциала, който има да обучава на английски език, предлага едно направление, е което ще се специализират икономисти. Това е уникален образователен продукт",..

публикувано на 14.06.24 в 14:55

Модерен медицински център отвори врати във Варна

Медицински център „Хейлан Кеър 4“ отвори врати в морската ни столица. Чуйте повече подробности в репортажа на Ваня Славова: Най-новият и модерно оборудван медицински център във Варна е вече официално открит.  Намиращият се на бул. "Владислав Варненчик" 267 медицински комплекс предлага на своите пациенти широк спектър от услуги и..

публикувано на 14.06.24 в 09:42