Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Шотландски боец" от село Куманово

Каръл и Норман Макдоналд
Снимка: Александър Йорданов

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те живеят в Англия. Избират за свой втори дом България, след като преди две десетилетия се влюбват в страната ни. 

Срещата ни е напълно случайна. По друг репортерски ангажимент пристигнах в Куманово и първите хора, които виждам, седнали до една ограда са, точно Каръл и Норман. Поздравявам ги и веднага ми става интересна тяхната съдба. Говори най-вече Норман. Питам го как са стигнали до това аксаковско село:

"Разбрахме за Куманово преди повече от 20 години. Търсихме имоти в Бургаска област, но там нищо не ни хареса. А и като стана октомври, много магазини затвориха, защото това бяха туристически места. Казахме си, че искаме да отидем някъде, където ще намерим истински български дух, автентични българи, така да се каже. И така стигнахме до Варна и намерихме агенция, която ни показа две-три места. Доведоха ни в Куманово и още когато видяхме имота и си казахме – това е мястото," казва Норман Макдоналд.

Това е мястото, но много важна част от обстановката са хората, които живеят тук. В Куманово, особено през лятото, населението достига около хиляда души. Какви са впечатленията на Норман и Каръл от българите?

"Българите са чудесни хора, имаме толкова много приятели. Всички в селото са много дружелюбни", категорични са и двамата.

Няма как да минем без политическата тема. Шест пъти на избори за 3 години, а изглежда, че ще има и седми път, както и постоянната липса на редовен кабинет. Имат ли наблюдения върху тези процеси у нас?

"Знам, че има проблеми в държавата – корупция, най-вече, но да ви кажа честно в Англия е същото, навсякъде има проблеми.  Трудно ни е да следим политическите процеси в България. Наблюденията ми са, че има много партии, коалиции и все не могат да съставят правителство. Виждам, че се появяват и нови коалиции и хората се надяват на нещо добро, но и във Великобритания е същото. Историята е една и съща от древни времена," посочва Норман.

Изминаха осем години, откакто Великобритания излезе от Европейския съюз. Според Норман и Каръл много хора вече съжаляват, че са гласували за това. По думите им, политиците, които са подкрепяли Брекзит, са спестили много от неудобствата, които в последствие са възникнали за обикновения британец. Как се е отразило на тях?

"Много ни е трудно след Брекзит. Преди идвахме, когато си пожелаем, нямаше ограничения. Сега идваме за няколко седмици и трябва да се приберем за малко, защото не можем да стоим повече от 90 дни без визи и използваме хубавото време. Но като цяло беше лошо, че Великобритания излезе от Европейския съюз," обяснява Норман.

В края на разговора се връщаме отново на темата за Куманово. След толкова години, какво е това село за тях?

"Куманово е вторият ни дом, но не планираме да живеем тук постоянно. Хубавото е, че сега имаме две места, които наричаме дом. Даже българските ни приятели, като ни видят тук, ни казват, че е хубаво да ни видят у дома. Не е просто ваканционен имот, различно е", казва Норман с широка усмивка.

Това ме убеждава, че за него и Каръл Куманово вече наистина е нещо повече от място за лятна почивка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30