Красен Бербенков - изложба живопис
От края на август до 10 септември художникът представя в зала „Тунела“ на галерия „Тихото гнездо“ 26-ата си самостоятелна изложба. Тя носи името „Вертикални брегове“, чрез нея посетителите се потопят в суровата романтика на отвесните скали, в настроенията на брега и морето, в енергията на пространството и изяществото на лодките. Откриването е на 28 август от 17:00 ч.
Утвърденият български художник и дългогодишен преподавател Красен Бербенков е завършил Националната художествена академия със специалност “Живопис” в класа на акад. Светлин Русев. Той е един от основателите на специалност “Изящни изкуства” в НУИ “Добри Христов” – Варна. В повече от 30-годишната си връзка с учениците той открива източник на вдъхновение и художествени открития, довели до нови експерименти с формати, материи и техники. Красен Бербенков има зад гърба си повече от 20 самостоятелни изложби, най-важните от които са в Брилон и Олдсберг, Германия (1994, 2000), в Лондон, Англия (1990), във Верона, Италия (1992) , в Одеса, Украйна (1991, 1992), Кувейт (2001, 2001, 2002). Носител е на Националната награда за живопис в изложба-конкурс „Човекът и морето“ през 1989 г. Негови творби са собственост на Националната галерия, на ГХГ-Варна, ХГ-Добрич, както и на частни колекции.
Гюняр Мердан - изложба-живопис
Младата художничка е родена през 1993 г. в гр. Дулово, където живее и работи и до днес. По професия е стоматолог, но през свободното си време се занимава с рисуване, а понякога пише и стихове. Завършила е Факултета по дентална медицина в МУ „Проф. Д-р Параскев Стоянов“ гр. Варна. След дипломирането си се завръща в родния си град и заедно с работата се връща отново към рисуването, което е останало на заден план заради нелекото образование. Предпочита да създава живописни платна, най-вече акрил върху платно. Прави първата си самостоятелна изложба през есента на 2023 г. в Народно читалище "Никола Й. Вапцаров-1895" в гр. Дулово, а след това нейна картина е избрана да бъде част от общата изложба “Спомен” в Галерия “Генгер” в гр. Бургас. В нея участват 30 художници от цялата страна, които използват различни стилове и техника.
С настоящата си изложба под наслов „Изцеление“ младата художничка изпраща послание към всички, които ще видят платната и – когато откриеш себе си и своята мисия на този свят и използваш своя дар, за да твориш, значи не си напразно на тази земя. Откриването е в зала „Учебен център по изкуствата“ на 1 септември от 17:00 ч. Картините на Гюняр Мердан могат да бъдат разгледани до 14 септември.
"Двореца" през погледа на художниците“ – под това име се представят в Балчик утвърдените наши художници Милко Тодоров и Николай Стайковски
Общата им изложба ще бъде открита на 2 септември от 17:00 ч. в галерия „Тихото гнездо“ и ще може да бъде разгледана до 15 септември.
Утвърденият български художник Милко Тодоров е роден, живее и работи в родния си град Троян. Възпитаник е на Учителския институт в град Дупница с преподавател по живопис Ивайло Попов. Има зад гърба си 6 самостоятелни изложби и участия в много колективни такива – в София, Троян, Ловеч, Жеравна, Добрич, Севлиево и др. Участва също в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак. Създава предимно пейзажи като използва класическата техника: маслени бои върху платно. В картините му можете също да срещнете фолклорни мотиви, човешки лица, абстрактни композиции. Милко Тодоров е един от най-изтъкнатите и активни членове на Дружеството на Троянските художници (ДТХ). Негови картини са собственост на частни колекции в България и чужбина.
Роденият в Плевен известен наш художник Николай Стайковски е завършил Художествена гимназия през 1975 г. в София. От 1977 до 1981 г. следва в Академията за изящни изкуства във Варшава, Полша при проф. А. Руджински, проф. Х. Хростовска и проф. Е. Марковски. Образованието му е прекъснато по политически причини, разбираемо за епохата на комунизма. Завръщайки се в България, той започва да учи живопис при проф. С. Русев, а през 1986 г. завършва графика в Националната художествена академия в София при проф. Галилей Симеонов. Следва следдипломна специализация (1999-2001) в Академията за изящни изкуства във Варшава при проф. Рафал Стрент, а през 2001-2002 – специализация в Педагогическия факултет, Катедра „Изкуство“ на Радомската политехника при проф. Кшищоф Визнер. Член е на СБХ от 1994 г., на Агенцията за защита на авторските права ИЗА-Арт и на Националната асоциация за дизайн и реклама от 1998 г. Над 60 са индивидуалните му вернисажи (графика, живопис, пластика, хепънинг) в България, Полша, Русия, Австрия, Словакия и др. Негови творби се намират в НХГ, СГХГ, ХГ „И. Бешков“, Исторически музей – Плевен и др., както и в частни колекции у нас и в Европа.
Чуйте повече в звуковия файл:
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..
В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...
Огненото и светлинно шоу „Палячи“, носител на награда „Икар“ за атракционно и сценично изкуство за 2024 година, ще радва варненци и гостите на града на 3 януари, от 18:00 часа, на коледния базар на площад „Независимост“. Спектакълът, който първоначално беше насрочен за 26 декември, беше отложен заради неблагоприятните метеорологични условия...
Шарен и разнообразен ще е киноафишът през новата година. Очакват ни хитови заглавия, ето и някои от тях: Още в третия ден на Новата година по кината у нас излиза „Носферату“на режисьора Робърт Егърс. Мрачната вампирска история е римейк на един от първите филми на ужаса от 1922 година - германската продукция "Носферату – Симфония на ужаса"...
Предаването "Джем сешън" на Радио Варна продължава поредицата от концерти в празничните дни. 30 декември - Концерт "Мост между поколенията" в Първо студио на БНР от 22.02.2024г. Участват Биг бенда на БНР и младите дарования от вок състав Графити – гр Търговище, вокална студия Усмивки – Стара Загора и специалните гости Невена Пейкова, Надежда..
2024 г. беше забележителна година за музиката. Многобройни артисти разшириха творческите си граници, счупиха рекорди и завладяха световната публика. От разпродадени турнета до рекордни стриймове и определящи за индустрията отличия - тези музиканти оставиха незаличима следа през годината. Ето кои са най-влиятелните артисти на 2024 г: 1...
"И назад" на Do Sho и Bobby D е най-излъчваната песен в ефира на Радио Варна за 2024г. На второ място се нарежда група Юпитер 7 , състояща се от млади музиканти, с техния дебютен сингъл "Двамата с теб" . В челната десетка са още: Боби Иванчев, Lenny Kravitz, Mary Boys Band, Mike Della Bella Project, Robbie LaBlanc и др. Поп,соул, поп рок и..