Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Аначкова: Най-важно за мен е зрителят да се чувства уютно в изкуството ми

5
Снимка: Яков Шустов

Още един млад талантлив творец прекрачи прага на Галерия A&G Art Meeting тази година. Скулпторката Елена Аначкова откри самостоятелна изложба на 28 август под мотото "Пейзажи на ума". Авторката представя серия от релефни пейзажи и обекти, моделирани в процес от стъпки, в които всяка следваща е непосредствено определена от предходните, запазвайки вътрешната логика на композицията.

Нещо като медитативен процес е, споделя Елена, всяко следващо решение се появява, когато му дойде времето. Виждам всяка следваща стъпка непосредствено след предходната.

Много от релефите са представени чрез отпечатванията им в глина, но първоначално са изработени в гипс, като най-директен и бърз материал. По този начин съвсем непосредствено се запечатва тази поредица от стъпки, които са "извървени" в разкриването на релефа.

Колажите и триизмерната работа в центъра на експозицията са изградени на същия принцип.

Повече съм наблегнала на релефните, отколкото на триизмерните работи, споделя скулпторката. Аз ги разсъждавах като пейзажи още в самото начало, но в процеса на работа ми хрумна, че те не са толкова пейзажи на някакви природни неща, колкото пейзажи на вътрешното ми състояние. 

Какви са очаквания на авторката към зрителя? Какво иска той да разбере, идвайки на изложбата? По-скоро очакването ми е зрителят да се почувства уютно, казва Елена Аначкова. Не толкова да разбере нещо конкретно, само ако може да се почувства комфортно. Според мен при всички видове изкуство, независимо успешно ли или не, самото време, което човек прекарва в галерията, му позволява да открие някакви неща за себе си или за материала, или за това, което наблюдава, или за начина, по който го наблюдава, и това за мен е ценно. Така че това чувство на уют, което е предразположило хората да се загледат и да се задържат, това е очакването ми.

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи в специалност „Изобразително изкуство” в Кениън Колидж, Охайо, САЩ. Желанието и е да получи по-широкопрофилно обучение, сама да избира програмата си. Вероятно и затова не разделя рисуването от скулптирането, възприема ги като единен процес, което пък създава спецификата на нейните творчески търсения. Търсения през емоциите, през мисълта, през погледа отвън навътре или отвътре навън.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Елена Аначкова може да чуете тук:


Изложбата "Пейзажи на ума" на Елена Аначкова продължава до 14 септември в Галерия A&G Art Meeting на ул. „Любен Каравелов“ №8 във Варна. 

По публикацията работи: стажант-редактор Елена Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Eicca Toppinen (APOCALYPTICA): Искаме хората да мислят

Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..

обновено на 24.11.24 в 09:45

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25