Още един млад талантлив творец прекрачи прага на Галерия A&G Art Meeting тази година. Скулпторката Елена Аначкова откри самостоятелна изложба на 28 август под мотото "Пейзажи на ума". Авторката представя серия от релефни пейзажи и обекти, моделирани в процес от стъпки, в които всяка следваща е непосредствено определена от предходните, запазвайки вътрешната логика на композицията.
Нещо като медитативен процес е, споделя Елена, всяко следващо решение се появява, когато му дойде времето. Виждам всяка следваща стъпка непосредствено след предходната.
Много от релефите са представени чрез отпечатванията им в глина, но първоначално са изработени в гипс, като най-директен и бърз материал. По този начин съвсем непосредствено се запечатва тази поредица от стъпки, които са "извървени" в разкриването на релефа.
Колажите и триизмерната работа в центъра на експозицията са изградени на същия принцип.
Повече съм наблегнала на релефните, отколкото на триизмерните работи, споделя скулпторката. Аз ги разсъждавах като пейзажи още в самото начало, но в процеса на работа ми хрумна, че те не са толкова пейзажи на някакви природни неща, колкото пейзажи на вътрешното ми състояние.
Какви са очаквания на авторката към зрителя? Какво иска той да разбере, идвайки на изложбата? По-скоро очакването ми е зрителят да се почувства уютно, казва Елена Аначкова. Не толкова да разбере нещо конкретно, само ако може да се почувства комфортно. Според мен при всички видове изкуство, независимо успешно ли или не, самото време, което човек прекарва в галерията, му позволява да открие някакви неща за себе си или за материала, или за това, което наблюдава, или за начина, по който го наблюдава, и това за мен е ценно. Така че това чувство на уют, което е предразположило хората да се загледат и да се задържат, това е очакването ми.
Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи в специалност „Изобразително изкуство” в Кениън Колидж, Охайо, САЩ. Желанието и е да получи по-широкопрофилно обучение, сама да избира програмата си. Вероятно и затова не разделя рисуването от скулптирането, възприема ги като единен процес, което пък създава спецификата на нейните творчески търсения. Търсения през емоциите, през мисълта, през погледа отвън навътре или отвътре навън.
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Елена Аначкова може да чуете тук:
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..