Директорът на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа понтика“ Веселин Ранков съобщи за още една инициатива на форума, която ще премине под надслов „Политане“. Датите са 5 и 8 септември и представляват своеобразно антре към големия фестивал от 9 до 15 септември.
Виа Понтика „Политане“ е модул към седемнадесетото издание на международния фестивал на младите в изкуството в Балчик, за достъпност при представянето на различните форми на изкуствата, включваща слабо представени или групи със специфични потребности. Включва творчески работилници и празничен концерт, с подкрепата на Съюза на глухите в България и Община Балчик. Този модул се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България, на което сред основните стратегически приоритети е именно включването и достъпността до работа с изкуство на уязвими групи.
„Надявам се, че ще предизвика интерес сред много клубове и училищата за глухонеми в България, защото това са над 40 000 души наши съграждани, както и към организациите, които се занимават с проблемите на глухонемите в европейски и световен мащаб. Мислим да стане традиция, да открием сърцата и душите си към тези хора, а те със своите възможности ще ни го върнат стократно“ – убеден е Веселин Ранков. Той отправи покана към всички да станат част от концерта на 6 септември в Мелницата в Балчик от 18:00 ч., наречен „Ръцете ни вече говорят“, предшестван от изложбата „Анимационни рисунки“ от 17.00 ч.
Вход свободен за всички събития.
ПРОГРАМА
05.09. четвъртък
09:30 – 12:00 ч. Ботаническа градина - засаждане, отглеждане и грижи за екзотични растения. Посещение на Културен Център „Двореца“ и архитектурно-парковия комплекс.
14:30 – 16.30 ч. – Творческо ателие по керамика, самостоятелна работа с ръце и глина. Керамична работилница „Милдов“
06.09. петък
09:30 – 12:00 ч. – ТКИЦ „Мелницата“ репетиция за концерта
17:00 ч.
ТКИЦ „Мелницата“ - фоайе
Откриване на изложба
„Анимационни рисунки“
Изложбата ще покаже семестриални упражнения, изпитни и свободни работи, рисунки на студенти от програмите по кино и изкуство от България и чужбина.
Организатор проф. Анри Кулев, Нов български университет, със съдействието на Световния фестивал на анимационния филм – Варна
Изложбата може да бъде видяна до 15 септември 2024 г.
18:00 ч.ТКИЦ „Мелницата“ – горе в залата
„Ръцете ни вече говорят“Празничен концертУчастват: Театър „Мим-Арт“, Група „ЖестиМ“ – София, групи за синхронно пеене от Търговище и Шумен
Вход свободен
07.09. събота
09:30 – 12:00ч. – Творчески ателиета Анимационен филм и Калиграфия
14:30 – 16:30ч. – Творчески ателиета Анимационен филм и Калиграфия
Работилница за анимационни филми „Полет“ в която ще се работи по създаването на кратък анимационен филм авторски изпълнен от участниците
ръководител: проф. Анри Кулев студенти от Нов български университет с подкрепата на Световния фестивал на анимационния филм – Варна
Работилница по „Калиграфия“ в която с красиво писане и художествени техники можем да създадем уникални произведения на изкуството с плоско перо. Целта е участниците да освободят ума и ръката и да творят в свободно, без ограничения да изработим един изцяло завършен продукт съдържащ част от любимо стихотворение, послание, поздравление, мото…
ръководител гл.ас. д-р Рангел Чипев, Национална художествена академия
08.09. неделя
09:30 – 12:30ч. – Творчески ателиета Анимационен филм и Калиграфия
14:00 – 16:30ч. – Посещение на пристанище „Балчик“ – демонстрация на„Флажен семафор“ – плаване в открито море, флагова сигнализация, морски възли.
18:00ч. – Закриване на „Виа Понтика Политане“
Чуйте репортажа на Албена Иванова:
Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..
Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов". 35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..
На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието. В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота, приказната..
Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..
„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“ . Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1...
Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях. Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..
40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...