Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

Олександър Барон и Румен Сарандев в съвместна изложба


„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в София.

Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон. Втората, по-голяма част от тях, е снимана през юни 2024 г. в районите на Одеса, Миколаев и Херсон, като част от проекта „Стъпка по стъпка обратно към нормалността или животът продължава по украински“, реализиран от фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова, журналист в Радио Варна, в рамките на журналистически грант, финансиран от n-ost по линия на програмата The Europe-Ukraine Desk.

Проектът разказва за това как малките ежедневни детайли, които обикновено не забелязваме и приемаме за даденост, крепят духа на украинците и рисуват картината на тяхното разбиране за това, че животът трябва да продължи по най-добрия начин, въпреки войната.

Текстовете към проекта, които могат да уплътнят визията Ви за това как изглежда войната в Украйна – със следите от разрушения, но и с малките цветни парчета от куража и жаждата за живот на украинците, може да видите в сайтовете БНР - Радио Варна и Бесарабски фронт 2.0
Олександър БаронФотоизложбата ще остане до 15 ноември в Националния дворец на културата, зала 11, кино „Люмиер“ (пл. „България“ 1, парк при НДК) и Културен център G8.

Преди началото на войната през 2022 г. Олександър Барон снима предимно "празника на живота", спомня си той. В следващите дни и месеци обаче Саша, както го наричат всички, не успява да заснеме нищо. Защото не умея да снимам страшното, обяснява фотографът. След няколко месеца обаче осъзнава, че светът трябва да разбере какво се случва, а именно военната фотография трансформира творчеството му, за да се претвори то в репортажна фотография. "В тази изложба показвам как изглежда днес войната, как във войната хората продължават да желаят да живеят, продължават да имат надежда за живота и как вярват в това, че доброто трябва да победи злото", допълни Олександър Барон. 

Румен СарандевВсички снимки на Румен Сарандев, включени в изложбата, са правени при последното му пътуване в Украйна заедно с Доротея Николова. "Моят стил е изцяло репортажен, докато Саша за тази изложба снима значително по-художествено. Контрастът ще бъде много голям, а ефектът - невероятен", подчерта Сарандев. Пътуването си до Украйна Румен определя като "пътуване на контрастите". Докато в следобедните часове дядовците в Одеса играят шах и домино, а тийнейджърите свирят на музикални инструменти, в Миколаев ситуацията е съвсем различна... "Това са контрасти в пълната палитра - контрасти от единия до другия край", коментира Румен Сарандев. Запечатана в съзнанието му за цял живот остава срещата с историята на майка и дете на границата с Исакча. Детето прегръща майка си с думите: "Мамо, там беше много страшно". "Съжалявам, че нямах фотоапарат тогава, в мен беше само телефонът и снимката стана размазана... Но този момент е първото, за което се сещам, щом ме питат за нещо, свързано с Украйна", сподели Румен Сарандев. 

Нормалността днес в Украйна е да не се загубиш като човек. Иначе за какво се борим, пита реторично Олександър Барон. "Това обаче е много трудно постижимо. Ние все още не знаем докъде е стигнало това разрушение и какви психологически травми е нанесло", допълни той. От юли месец Олександър е част от Националната гвардия като военнослужещ. "Искам да знаят хората, че Украйна е нашата родина - там, на гробищата, са моите прадеди, това са осем поколения назад. Там е мястото ни и затова ние и нашите момчета на фронта защитаваме нашата земя", каза още той. Първото нещо, което със снимките си иска да каже на публиката Саша, е: "Не вярвайте в пропагандата на окупатора". 

Украйна - такава, каквато е в действителност, показва от своя страна Румен Сарандев. "Искам да покажа реалността такава, каквато е. Всички снимки в изложбата са цветни - нека избягаме от този стереотип войната да се показва винаги като нещо черно-бяло. Но винаги има нещо повече, винаги има цвят, елемент, което прави историята дори красива... Животът е между черното и бялото - да не забравяме, че и черното, и бялото имат много нюанси", подчерта Сарандев.
Изложбата ще бъде представена и във Варна. Откриването ще бъде на 18 ноември, понеделник, от 18.30 часа в арт салона на Радио Варна. 

Целия разговор на Светлана Вълкова с Олександър Барон и Румен Сарандев чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10

Светлозар Тенев: Яхтклуб "Кап. Георги Георгиев" от създаването си е отлична школа за мореклък

Светлозар Тенев е едно от най-големите ветроходни имена на Варна и България. Той е участвал два пъти в престижната ветроходна надпревара „Тустар“, носител е на глобуса „Кор Кароли“. Има доста самотни плавания. Интересна и загадъчна личност е Светлозар Тенев. Той е дългогодишен член на яхтклуб „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“, който отбеляза своя..

публикувано на 06.12.24 в 07:30