Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи устройства. Предлага се още изчистване на избирателните списъци от мъртви души, както и връщането на машинния протокол.

В кръглата маса участваха, както изборни експерти, така и депутати. Нямаше обаче представители на „ДПС - Ново начало“, ИТН и МЕЧ.

Парламентът ще гласува промените в Изборния кодекс през месец март, тъй като преди това ще се създадена работна група, която ще работи по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно от изказвания на политици преди началото на кръглата маса.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова коментира, че за нея основният проблем е, че бъгарите не искат да гласуват. Технологията на провеждане на избори е вторичен проблем.

Партиите предлагат да се намали броя на членовете на Централната избирателна комисия, както и да се промени нейния състав, съобщи Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда. Тя отново отчете като основен проблем работата на секционните избирателни комисии и подчерта, че в ЦИК няма обучително звено, въпреки че ИК предвижда да има такова.

Цветелина Пенева от сдружение „Демокрация и законност“ заяви, че въвеждането на оптични скенери ще осигури бързина и достоверност при отчитането на данните и ще елимира човешия фактор, но носи и риск и от проблеми.

Доц. Ваня Нушева от Асоциация Прозрачност без граници“ разкритикува законопроектите на партиите. Според нея се вижда прибързано представяне на текстове, мното различни предложение за един и същ проблем и взаимоизключващи се инициативи. По повод преброителните центрове тя заяви, че те биха имали силен дисциплиниращ ефект върху работата на секционните избирателни комисии.

Ваня Нушева допълни, че въвеждането на преброителни центрове може да доведе до намаляване на СИК-овете в страната, както и до редуциране на броя на членовете в една секционна комисия.

На 14 февруари изтича срокът за предложения между първо и второ четене на промените в Изборния кодекс и след това ще бъде създадена работната група, която да прецезира тези предложения.

Още за темите, обсъждани на кръглата маса, чуйте в репортажа:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29

Травмата на Народния съд и жертвите на комунизма

1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..

публикувано на 01.02.25 в 10:00

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си

От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..

публикувано на 31.01.25 в 16:24

Варненски ученик с пореден златен медал от международна олимпиада по математика

Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..

публикувано на 31.01.25 в 11:10