Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Билките – репортаж за годишния цикъл на развитие на лечебните растения и календар на ползването им

Развитието на лечебните растения следва естествения цикъл в природата. Билките обаче не съдържат еднакво и достатъчно количество лечебни вещества през всяко време на годината. За годишния цикъл на развитие на лечебните растения и календара на ползването им – репортаж на Веселина Пеева:

Специалистите предупреждават, че за да почувстваме ефекта от билките, трябва да отчитаме, че лечебните им вещества се натрупват през различни периоди. Затова е и толкова ценно знанието за това – кое растение кога има в най-голяма степен от полезните си вещества, за да го събираме в периода, когато то е най-полезно, но и да опазваме находищата, За годишния цикъл на развитие на лечебните растения у нас разговарям с биолога Димитрина Ботева - консултант по лечебни растения във фондация „Информация и природна защита”.

Ето защо в зависимост от това каква е годината, и календарът на билките, който очертава и дейностите на събирачите и съответно на изкупвачите, изглежда различно. Определящи за него са климатичните условия – доколко пролетта е закъсняла, по-топла или по-студена е тя,което влияе на развитието на растенията. Според Димитрина Ботева обаче за лечебните свойства на растенията опеределящи са и други условия.

Кои са първите билки, които берем, кои следват след тях и кои оставяме за есента?

За да опазим находищата на лечебните растения и природата като цяло обаче трябва строго да се спазват някои правила, които всеки билкар знае и се съобразява с тях. Защото ценните растения трябва да останат и след като събирачите са минали.
Още от категорията

13 са най- търгуваните билки в Пловдивско през 2015 година

България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина.  Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за..

публикувано на 06.03.16 в 09:11

Култивиране на салвия

Незаслужено забравена, салвията е уникално лечебно растение, добре известно на древните лечители. Народна мъдрост гласи, че ако имаш салвия у дома, не ти трябва лекар. Позната у нас като градински чай, през последните години салвията набира скорост в култивираното отглеждане заради значителното й търсене на вътрешния и външния пазар...

публикувано на 06.03.16 в 09:05

Камшик или Агримония - отличен пролетен тоник

В България има една билка, за която  старите билкари казват, че лекува 100 болести. Някъде дори я наричат царицата на билките. Говорим за Камшик  или Агримония, както е латинското й име.  Тя не е сред многотонажните билки и не се изнася в големи количества в чужбина,но заради лечебните си качества  в народната ни медицина  има широко приложение...

публикувано на 06.03.16 в 08:48

Събиране, преработка и реализация на кори от дървета и храсти

На прага между зимата и пролетта природата все още изглежда не съвсем събудена. Но това е само на повърхността. Движението на сокове и хранителни вещества в  стволовете и клоните на дървета и храсти вече започна. С него и периодът на събиране на кори -  първата дейност от годишния календар на ползване на лечебните видове, за която повече ще научитев..

публикувано на 26.02.16 в 12:22

Култивиране на Бабини зъби – приносът на българските учени

Трибулус Терестрис, или Бабини зъби, е пример за лечебно растение, от което се търсят много големи количества. Разрастването на обема на неговата преработка води до ресурсен дефицит, а често видът се унищожава и при общата борба с плевелите. Култивираното отглеждане на Бабините зъби е начин за опазването му в природата. Значим е и икономическият..

публикувано на 23.02.16 в 15:09