В деня на Св.св. Константин и Елена в едноименната църква в Стария град идваха много пловдивчани. Храмът е от най-старите и най-посещаваните в Пловдив и е и паметник на културата . Репортажът оттам е на Галя Митева.
Мястото на църквата не е избрано случайно, там от ІV век е датирано християнско светилище, през вековете многократно опожарявано и съграждано, в днешния си вид построено от брациговски майстори през 1832г. с 200 000 гроша, събрани от дарения.
Значимостта на днешния празник определя делото на император Константин Велики, който преди важна битка, във видение вижда в небето голям християнски кръст със знамението” с това ще победиш”-както и се случва, и той в 313г.- време на яростно гонение на християнството , го признава като официална религия. Неговата майка Елена открива кръста на Христос и построява много църкви, между които и тази на Гроба Господен. Църквата „Св. св.Константин и Елена” в Стария град съхрянява ценни икони и стенописи, между които и тези на Захари Зограф, Никола Одринчанин, Станислав Доспевски. В момента се събират дарения за възстановяване на звънарницата. Храмът е достолепен, респектиращ и вдъхновяващ и с високите си зидове отвън до Хисар капия, от по 6-8 метра, и с костницата на знатни пловдивчани. Наследниците им идваха днес в храма .
"Досегшният опит в подобни региони показва, че има два варианта на политическо развитие. Първият е свързан с това, че една територия може да се удържа и да бъде единна с много терор и висока степен на авторитаризъм, а след като се направят опити този терор да бъде премахнат и диктаторът - отстранен, каквито са скорошните примери с Ирак, много често..
Изборът на председател на НС (Наталия Киселова) с подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, АСП-Доган и БСП, не е толкова промяна за по-нататък, а е една плаха стъпка. Не случайно тя се случи преди Нова година. Партиите са много зависими от държавния бюджет и те не искат той да бъде направен от Главчев, а да е именно на тези четири форамции...
Една концепция от икономическата теория - рационалното невежество - дава следната гледна точка към информацията: въпреки че повечето информация по принцип носи повече стойност, в определен контекст повечето информация започва да пречи при взимането на решения, започва да става трудно да отделим сигнала от шума. С Панайот Стефанов разсъждаваме..
В първата седмица на декември, в "Добро утро, ден!" гостува Анета Русковска , тя има богат опит като PR специалист, журналист и преподавател. В TNN е от първия ден на радиото, от създаването му през 1992 година. Има публикации във в-к "Дневник" и сп. "Мениджър". Била е редактор на предаването "Добро утро с БНТ 2". Преподавател е в програмата..
Защо стопаните от Велинград настояват казусът със заразата от чума по овцете да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както самите те твърдят? Темата пред Радио Пловдив коментира Стефан Попов , председател на Независимото сдружение..