Туристите по селата са чакани гости. Теза, която действителността потвърждава отново и отново, независимо от обществено-политическите катаклизми и забързаното ни живеене най-често в дискомфорт с реалността.
Първата по рода си книга, разглеждаща някои български села като символичен вход към определено туристическо преживяване, свързано с уникална и самобитна дестинация, ще бъде представена в сряда в кафе-клуба на книжарница „Сиела”. Автори на книгата "Селата в България - посоки за туризъм и култура" са Анна Пелова, Михаил Михов и Гавраил Гавраилов, с когото ще разговаряме в аванс и с любопитство към мотивите за създаването на тази книга за пътешествия из българските села.
Гавраил Гавраилов: За мене книгата беше вид предизвикателство към нашите усилия по някакъв начин да подпомогнем развитието на българските села. Искахме да провокираме интерес сред младите хора от големите градове да пътуват по-често в провинцията и така да подпомагат местните предприемачи, които развиват туристическа услуга по селата. Впоследствие се оказа, че ние, като градски хора, имаме много деликатна връзка с всяко едно от селата, за които разказваме и че някои от нас вече планират да живеят на село. Надявам се това да бъде един импулс за много млади хора да се върнат към корените си. На въпрос може ли българското село да бъде унифицирано или всяко едно село е неповторимо и затова е представено различно, Гавраил Гавраилов подчерта, че независимо, че са търсени обобщаващи културни модели, всяко едно от тях е уникално само по себе си. България е много пъстра държава от гледна точка на регионите и няма как да бъде представен общ образ на модела на българското село. Авторът заяви още, че е открил много модели на местни общности, които се развиват динамично и привличат младите хора. Бъдещето е там........
Повече чуйте от звуковия файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..