Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сутрешно кафе с пловдивски вестници на 15 април

„Наемат служител в ТЕЛК заради привилегии” – съобщава във водещото си заглавие днешната „Марица”. Пловдивският бизнес се инвалидизира, за да печели от обществени поръчки – пише вестникът и припомня, че години наред специализираните предприятия на хора с увреждания в града се брояха на пръстите на едната ръка. Бяха точно пет – уточнява „Марица” и добавя, че за няма и четири месеца от началото на годината в регистрите на Агенцията за хора с увреждания са се вписали още пет фирми от града на тепетата. Според допълнения в Закона за обществените поръчки от края на миналата година такива фирми имат по – лесен достъп до обществени поръчки. Нещо повече, съществува цял списък с над 385 дейности и услуги, запазени за инвалиди – припомня всекидневникът. И добавя, че те са с предимство пред останалите фирми и при кандидатстването не трябва да доказват опит, квалификация и история. Характерно за пловдивските фирми от „новата вълна” е, че имат между един и петима души персонал – пише „Марица” и обобщава, че така само с един или двама назначени инвалиди биха могли да грабнат без проблем някоя обществена поръчка.

Мащабни ремонти започват в Стария Пловдив на стойност 1 милион лева – съобщава регионалното издание „Твоят ден”. Цитирано е уверението на пловдивския кмет Иван Тотев, че до края на годината няма да остане неосветено място в резервата. Той припомня, че през 2012-та година комплексът е тънел в мрак. Успоредно с подмяната на осветлението ще се пренарежда и калдъръмът, а по старинните сгради не трябва да стърчат никакви кабели – категоричен е Иван Тотев. Той уверява още, че южната крепостна стена откъм Конюшните на царя ще грейне в художествено осветление, а общината прави постъпки пред държавата да си получи Антовата къща, която досега се ползва като приемна на външното министерство. „Твоят ден” тиражира и прогнозата на пловдивския кмет, че предстои една добра година за стария гра и той трябва да се превърне в емблема. Давайки старт на последния етап от реконструкцията на Къща „Клиятни”, кметът Тотев уверява, че къщите в Стария град са живи организми и искат непрекъснато средства.

„Пловдив трети по възраст в Европа” – констатира „Марица”, обяснявайки, че Пловдив е сред 16-те най – стари града в Европа. Наскоро той бе споменат и в класация на британския „Телеграф”, пише вестникът, цитирайки сайтаprofit.bg. По възраст Пловдив се нарежда на трето място след Аргос и Атина в Гърция. Чужденците научават, че първите заселници в Пловдив са от 4000 години преди Христа. Допълнителната информация за града е, че археологически разкопки показват останки от селища от неолитния период – 6 век преди Христа – допълва „Марица”.

„Осветиха шест камбани за новия храм в „Западен” – информира днешното регионално издание „Твоят ден”. В публикацията четем, че знеполският епископ Арсений по поръка на пловдивския митрополит Николай е осветил със светена вода шестте камбани на новия храм „Св. Николай” в Пловдив. Най – голямата камбана тежи 200 кг, а най – малката 30. ще бъдат наредени така, че всяка да пее самостоятелно в общия камбанен хор – пише изданието. То обяснява, че чистотата на звука се постига от качеството и състава на метала. Ктиторът на храма Кирил Василев не присъства на церемонията, тъй като е в чужбина – уточнява „Твоят ден”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04