Истинска културна експанзия – това е оценката за представянето в Лувъра на българската изложба „Епопея на тракийските царе”.
Очакването около 22 млн туристи да посетят изложбата с български съкровища за три месеца, бе споделено от министъра на туризма Николина Ангелкова. Не пренебрегваме ни най.малко подбробността, че в рамките само на един работен ден вратите на най-известният богат музей в света остават отворени 9 часа, а напливът от любознателни посетители от цял свят в него е впечатляваща традиция. Разказът за България и Пловдив е любопитен и интригуващ сюжет на такава сцена.
Р. П.: Добавихме ли още самочувствие към националната си гордост, добавихме ли доза регионално самочувствие и тракийско?
Костадин Кисьов: Да, вашият израз е много правилен – добавяне, тъй като тези съкровища или поне по-голяма част от тях са експонирани във Франция, вярно, не в Париж – 1974 г. и 2005 г. в музей „Жан-Жак Манде”, когато аз бях комисар на изложбата, но съвсем друго е когато изложбата и тези съкровища, свързани с тракийската култура, са експонирани в Лувъра, където и потокът на туристите е най-голям и най-многолик от различни държави и от различни възрастови групи. Съвсем естествено е след тази широка реклама в медиите, отразявана подобаващо, да се предизвика интерес към тази изложба, въпреки че самия Лувър си има система за реклама и на практика от френския музей рекламата ще бъде не само сега при самото откриване, а и епизодично през определен период от време те рекламират във вестниците и чрез други рекламни материали текущата в момента изложба, свързана с тракийската култура.
Р. П.: Вие сте експерт в областта на представянето на археологическите свидетелства на времето, но кажете по начина, по който е изготвена експозицията кое представлява най-голям интерес, кое ще бъде във фокуса на интереса на чуждестранните гости, тъй като знаем, че траките нямат своя писмена култура, това прави непозната, твърде непозната и мистериозна тракийската култура както бяха написали някои вестници?
К. К.: Общо взето не само траките нямат писменост, много народи нямат по това време писменост с изключение на гърците и още няколко народа, но най-големите акценти в изложбата този път, това е различното от други изложби, които са правени във Франция, е, че този път подреждането, подбирането на експонатите и тяхното експониране е подчинено на една тема, има идея и концепция. Тя се изразява в представяне на т. н. Одриско царство, което през- VI – I век пр. Хр. е управлявало голяма част от Балкански полуостров и това на практика е най-мощното тракийско племе, което единствено успява да създаде държава, и тези експонати, които са изложени там освен, че са произведения на изкуството те представят и историята Одриската държава т. е. на една държава, която е била равностойна като икономика, като политическа структура, като военна мощ на тогавашните елински градове като Атина, Спарта и т. н.
Иначе самите акценти освен Панагюрското съкровище, на което е атракцията винаги, самите акценти за пловдивски регион и това, с което можем да се гордеем ние е, че най-общо казано ние представяме най-голям брой експонати, свързани с тракийската култура в тази изложба, както винаги между другото...
.........................
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..