Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата е богата на експонати и наситена с разказ за тях

Костадин Кисьов

Истинска културна експанзия – това е оценката за представянето  в Лувъра на българската изложба „Епопея на тракийските царе”. 

Очакването  около 22 млн туристи да посетят изложбата с български съкровища за три месеца, бе споделено от министъра на туризма Николина Ангелкова. Не пренебрегваме ни най.малко подбробността, че в рамките само на един работен ден вратите на най-известният богат музей в света остават отворени 9 часа, а напливът  от любознателни посетители  от цял свят в него е впечатляваща традиция. Разказът за България и Пловдив е любопитен и интригуващ сюжет на такава сцена.

Р. П.: Добавихме ли още самочувствие към националната си гордост, добавихме ли доза регионално самочувствие и тракийско?

Костадин Кисьов: Да, вашият израз е много правилен – добавяне, тъй като тези съкровища или поне по-голяма част от тях са експонирани във Франция, вярно, не в Париж – 1974 г. и 2005 г. в музей „Жан-Жак Манде”, когато аз бях комисар на изложбата, но съвсем друго е когато изложбата и тези съкровища, свързани с тракийската култура, са експонирани в Лувъра, където и потокът на туристите е най-голям и най-многолик от различни държави и от различни възрастови групи. Съвсем естествено е след тази широка реклама в медиите, отразявана подобаващо, да се предизвика интерес към тази изложба, въпреки че самия Лувър си има система за реклама и на практика от френския музей рекламата ще бъде не само сега при самото откриване, а и епизодично през определен период от време те рекламират във вестниците и чрез други рекламни материали текущата в момента изложба, свързана с тракийската култура.

Р. П.: Вие сте експерт в областта на представянето на археологическите свидетелства на времето, но кажете по начина, по който е изготвена експозицията кое представлява най-голям интерес, кое ще бъде във фокуса на интереса на чуждестранните гости, тъй като знаем, че траките нямат своя писмена култура, това прави непозната, твърде непозната и мистериозна тракийската култура както бяха написали някои вестници?

К. К.: Общо взето не само траките нямат писменост, много народи нямат по това време писменост с изключение на гърците и още няколко народа, но най-големите акценти в изложбата този път, това е различното от други изложби, които са правени във Франция, е, че този път подреждането, подбирането на експонатите и тяхното експониране е подчинено на една тема, има идея и концепция. Тя се изразява в представяне на т. н. Одриско царство, което през-  VI – I век пр. Хр. е управлявало голяма част от Балкански полуостров и това на практика е най-мощното тракийско племе, което единствено успява да създаде държава,  и тези експонати, които са изложени там освен, че са произведения на изкуството те представят и историята Одриската държава т. е. на една държава, която е била равностойна като икономика, като политическа структура, като военна мощ на тогавашните елински градове като Атина, Спарта и т. н.

Иначе самите акценти освен Панагюрското съкровище, на което е атракцията винаги, самите акценти за пловдивски регион и това, с което можем да се гордеем ние е, че най-общо казано ние представяме най-голям брой експонати, свързани с тракийската култура в тази изложба, както винаги между другото...

.........................


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17

350 000 лева влагат във втория STEM център на ЕГ "Иван Вазов"

В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година.  Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата.  Общата стойност на проекта ще бъде..

обновено на 08.01.25 в 11:01