В следващите минути на “Точно днес” ще се фокусираме върху важни за всеки от нас като потребители тема. Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, станал обаче по-популярен като Закона за търговските вериги, а текстовете получиха подкрепата на депутатите от всички парламентарни групи.
Доколко има нужда, според вас, от регулация в отношенията между по-малките доставчици и големите търговски вериги?
Пламен Грозданов: Такава регулация е необходима и тя е доказала своята необходимост в страни, които са по-напред в развитието на търговията на дребно, имам предвид централноевропейски и западноевропейски държави. В нас този дебат се води вече 4 години и трети парламент разглежда този закон. Той наистина не е за търговските вериги, но такава гражданственост доби. Още в 41-то народно събрание беше внесен проект, който обаче не можа да стигне до пленарна зала, 42-то народно събрание – втори проект с почти идентичен текст, след много дебати, след много работни групи, на правителствени организации, правителство, парламент се стигна до един консенсусен текст, който за съжаление поради политическата обстановка в края на 42-то народно събрание не можаха да бъдат разгледани и да се приключи работата по този закон и затова се наложи и 43-то народно събрание отново да го гледа. Доста противоречия има при обсъждането на текстовете му. Аз се надявам между първо и второ четене да се изчистят тези противоречия и да се стигне до консенсусен текст.
Р. П.: Бихте ли обобщили с няколко думи нововъведенията, които както отбелязахте вие срещнаха доста сериозни критики?
П. Г.: Въвежда се едно ново понятие за злоупотреба със значителна пазарна сила. Това понятие не е измислено в България, то е дебатирано и в Европейската комисия и в Европейския парламент. КЗК излезе със становище по това понятие като прие теоретически и практически допустимо. Въпреки това имаше много остри реакции срещу въвеждането на това понятие и точно поради тази причина през 42-то народно събрание той отпадна от текста и се въведе друго понятие – злоупотреба със значителна преговорна сила т. е. компания или търговски вериги или каквото и да е, която е значително голяма, мултинационална компания има много по-силни позиции при преговорите с един дребен производител. И най-вероятно между първо и второ четене, не искам да бъда пророк, но най-вероятно ще се отиде към такова понятие и при този закон.
Другото, което се дебатира е публикуването на договорите – типовите договори на интернет страницата на големите компании, които имат оборот през миналата година повече от 50 милиона лева. Много остро се реагира от търговските вериги срещу това предложение. За мен лично е странно защо така реагират – това са типови договори, общи условия, конкретните договорености между съответната верига и съответния доставчик са предмет вече на търговска тайна. Защо типовите договори и общите условия да бъдат предмет на търговска тайна това за мен не е ясно.
И другото голямо предложение, което се прави в преходните и заключителните разпоредби се препраща към Закона за храните, където се изреждат десетте принципа за нелоялни търговски практики, които не трябва да бъдат прилагани в страната, които бяха публикувани в Зелената книга на ЕС в началото на миналата година. Това са основните предложения в предложения текст.
..........
Цялото интервю с Пламен Грозданов можете да чуете в прикачения звуков файл.„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..