"Трудно е да се каже дали така предлаганата конституционна промяна в частта за съдебната власт ще постигне желания ефект ", заяви в интервю за Радио Пловдив адвокатът Велислав Величков от гражданска инициатива „Правосъдие за всеки", които организираха събитието „Гражданския глас срещу корупцията - кой чува ?".
Специален гост на форума бе Моника Маковей - може би най-известният съдебен реформатор в бившия съветски блок, разформировал тайната служба на комунистическия режим - "Секуритате", реорганизирал напълно румънската съдебна система и реформирал неработещия орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Тя е министър на правосъдието в Румъния в периода 2004-2007 година, а в момента е евродепутат.
По думите на Величков, това е третата поред конституционна промяна в България от 2003- та година насам, която засяга по някакъв начин текстове от глава "Съдебна власт". Според него, сега се предлагат промени в част от текстовете, които вече са ревизирани в предишните години и отново се избягват други текстове, по които и тогава е имало дебат, завършил обаче без ефективно решение.
"Предлаганата промяна в структурата на Висшия съдебен съвет, разделянето на парламентарната квота с превес в прокурорско-следователската камера и засилените функции на инспектората към ВСС са безспорно необходими неща, но въпреки това предлаганите промени оставят впечатление за недовършена работа, заяви още адвокатът.
"Обхвата на сегашните конституционни промени е плах и деликатен опит да се избегне много сериозния въпрос за устройството на съдебната система. Освен това, липсва всякакъв обществен и професионален дебат по предлаганите промени", счита той.
"Върховенството на закона не може да бъде сделка между политиците", категоричен е адвокатът.
На форума, организиран от "Правосъдие за всеки" бившият правосъден министър на Румъния Моника Маковей посъветва страната ни да намери човек, който е готов да поема рискове и да не се страхува, а не само да се създават нови органи и да се променят закони, тъй като по този начин само се отлагат действия. Тя и министърът на правосъдието Христо Иванов се разминаха в оценките си за ефекта от конституционните промени върху борбата с корупцията.
Маковей определи като "прахосване на време" не само намеренията за промяна в основния закон, но и създаването на специална структура, която да разследва корупцията.
Според нея рецептата, която е успяла в Румъния, е минавала през избора на два пътя. Политик, с воля за радикална реформа, или независим прокурор, който да увлече и другите прокурори след себе си. Румънският вариант е проработил през избора ѝ за правосъден министър. Тя пък след поредица от психотестове е намерила и точния прокурор.
"Не очаквайте политиците да дадат зелена светлина на разследвания срещу самите себе си, предупреди тя и попита, няма ли в България поне един прокурор, който да има воля за реформа. Наречете тази реформа война, или битка, но някой трябва да сложи началото ѝ", смята Маковей.
Правосъдният министър потвърди, че за да бъде направена радикална съдебна реформа няма как да не бъдат направени конституционни промени, защото без тях губенето на време ще продължи:
"Промяната на Конституцията губи време и то на точно 25, тъй като нашата Конституция създава условията за една отрицателна селекция. Ако днес ние не можем да се обърнем към ВСС и да им кажем: „Just do it“ - това е, защото те са резултат от негативна селекция. Ако всеки ден, във всеки един от скандалите, които генерира системата, ние виждаме продължаването на тази негативна селекция, това има своите структурни причини.
Той призова дебатът за конституционните промени да не се изчерпва само до разделянето на ВСС на две, а да стигне и до прокуратурата, която по мнението на участниците във форума, това е най-нереформираната съдебна структура. В рамките на дебата, Иванов беше попитан защо не Реформаторският блок, а ГЕРБ са вносители на конституционните промени след като това е приоритет на реформаторите и защо, ако не чувства подкрепа, не подаде оставка, той отговори, че ако се увери, че не може да свърши работа, ще подаде оставка веднага.
Пожарникари от районната служба в Асеновград и колегите им от участъка в Лъки спасиха семейство, бедстващо в снежни преспи в Родопите преди седмица. От пловдивската пожарна уточниха, че на 6 декември следобед е получен сигнал на тел. 112, че автомобилът на семейство Александрови е затънал в снега на пътя между с. Манастир и връх..
България и Румъния ще станат пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз днес. Това е един голям ден за България, в който най- после станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните граници..
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..