България е една от най- богатите страни в света на ценни за фармацията, козметиката и хранително – вкусовата промишленост лечебни растения. Страната ни оглавява класацията за най- голям износител на билки в Стария континент. Много важна отличителна черта на родния пазар е, че фирмите, които се занимават с тази дейност, изнасят само суровина, а не и продукти с добавена стойност.
Стоян Петков е управител на фирма, която е затворила цикъла на производство – от планината до дистрибуцията на чайове, тинктури, капсули и козметика от билки в село Руен. То е само на на 14 километра от Пловдив, но в същото време и в сърцето на Родопите, където се намират много от естествените находища на лечебни растения. Казва, че тенденцията трябва да се обърне и суровината да се преработва у дома – това е в полза, както на производителите, така и на клиентите, които имат достъп до по- евтина продукция. Макар при отделните растения цените да са различни, общото е, че у нас е с 25 до 30 на сто по-евтино, отколкото в чужбина.
Според Петков шанс за развитие на предприятието дава и фактът, че с всяка изминала година интересът на потребителите към зелената аптека расте. По настоящем все повече и повече хора се обръщат към природните лечения с чайове или различни билкови продукти, което е шанс за билкозаготвители и фермери да разширят бизнеса си като потърсят по- голяма рентабилност от него.
Фирмата на Стоян Петков е на пазара от 8 години като цикълът й на производство е напълно затворен. Тя сама организира билкосъбирането и билкозаготовката като работи само с диворастящи растения. При експлоатацията на находищата се спазват всички изисквания на закона и правилата за събиране.
И тъй като продажбата на сушени билки като суровина в чужбина е с нисък марж, а конкуренцията на пазара на чайове много силна ръководството на компанията решава да разработи нови продукти и услуги,разчитайки на знанията и уменията на служителите си. По- голяма ниша фирмата открива в производството на 100 вида тинктури и капсули.
Тинктурите, от гледна точка на фармацевтичната технология имат някои предимства в сравнение с извличането на екстракт от водни. Алкохолът, смесен с вода, в различни пропорции, добива по-голяма сила за разтваряне.
Производствената база на фирмата е на 2000 квадратни метра, имат собствено сушилно помещение с климатизация и вентилация и серия от машини, позволяща пълен цикъл на преработване. За пълното си оборудване компанията е кандидатствала за финансиране по програмата „Конкурентноспособност” като в момента обмислят нов проект.
Ресурсите от лечебните растения са изключително ценни за природата и за поминъка на местните общности, които са в близост до находищата им. Ползата от тях ще бъде още по- голяма, ако суровината се преработва тук, защото печалбата е по- висока, както за производителя, така и за хората, ангажирани със събирането, съхранението и производството на билкови продукти. Дълбочинната обработка на билките у нас е и най- добрият стимул да опазваме находищата от лечебни растения, за да можем да ги ползваме и занапред.
Още информация за опазването и култивирането на лечебните растения може да намерите на сайта на проекта на фондация „Информация и природозащита“ на адрес rubriki.eu, където те са подредени по теми
България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина. Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за..
Незаслужено забравена, салвията е уникално лечебно растение, добре известно на древните лечители. Народна мъдрост гласи, че ако имаш салвия у дома, не ти трябва лекар. Позната у нас като градински чай, през последните години салвията набира скорост в култивираното отглеждане заради значителното й търсене на вътрешния и външния пазар...
В България има една билка, за която старите билкари казват, че лекува 100 болести. Някъде дори я наричат царицата на билките. Говорим за Камшик или Агримония, както е латинското й име. Тя не е сред многотонажните билки и не се изнася в големи количества в чужбина,но заради лечебните си качества в народната ни медицина има широко приложение...
На прага между зимата и пролетта природата все още изглежда не съвсем събудена. Но това е само на повърхността. Движението на сокове и хранителни вещества в стволовете и клоните на дървета и храсти вече започна. С него и периодът на събиране на кори - първата дейност от годишния календар на ползване на лечебните видове, за която повече ще научитев..
Трибулус Терестрис, или Бабини зъби, е пример за лечебно растение, от което се търсят много големи количества. Разрастването на обема на неговата преработка води до ресурсен дефицит, а често видът се унищожава и при общата борба с плевелите. Култивираното отглеждане на Бабините зъби е начин за опазването му в природата. Значим е и икономическият..