Нещата са сложни и не търпят просто обяснение, в момента има разследване и нещата не са съвсем ясни във връзка със случая със заловените 54 мигранти, един от които бе убит край Средец. Въпросите са много и сред тях основният е: охранява ли се добре българо-турската граница.
Това заяви журналистът Стефан Ташев, според когото отговорът на този въпрос е отрицателен. Като аргумент той цитира думите на заместник-министъра на МВР, че няма ток, поради липса на средства за плащането на сметките. Според Ташев началникът на гранична полиция е избързал с информацията, че тези хора са нападнали полицаите, а нападение изобщо не е имало. По негова информация патрулът е бил на това място, защото местните са се оплаквали, че много често на пътя за Бургас са се появявали нелегални. Това са били хора, които са отказали да спрат и са избягали. От твърдение на Българския Хелзински комитет ясно, че те са били 3-4 човека. Фактите се разминават, а истината още не я знаем., заяви Ташев.
Според.него България е подложена на сериозен натиск, тя е канал от южната до Сръбската граница за много сериозен „черен“ бизнес, задържането на полицай, който е съпричастен към този бизнес вчера също показва, че в системата нещо не е наред..
Това обаче, което изпълняват българите, е на ниско ниво в структурата на трафика – шофьори, каналджий, но бизнесът е много печеливш, парите, които се печелят с хора, са огромни, и той се разраства, което е страшно, заяви.Ташев....
Бизнесът с цигари и наркотици и същият, който сега бе изместен от бизнеса с мигранти. На въпрос кой покровителства този бизнес, Ташев....отговори.... турци, араби, сирийци, мрежата е огромна с хора от цялото трасе. Щом можеш да платиш в Турция пари и да успееш да транспортираш тези хора нелегално, някой има интерес.Големият въпрос е кой контролира този канал, къде са МВР и тайните служби. България няма национална политика за опазване на границите и резултатът от реформите е, че от 9 000 човека, които охраняваха границите, сега те са едва 6 000., заяви Стефан Ташев.
Няма хора, не работи и техниката, системата е изградеа отдавна, решенията са „на парче“ и според обстановката. Трябва да се даде отговор на въпроса кой охранява границата, как, с колко човека. На страната ни е необходима стратегия, подчерта ташев. В Турция вече има 2,5 млн мигранти, които искат да отидат в Европа. Въпросът е как да се овладее тази вълна, която залива целия континент и създава проблеми, заяви още журналистът Стефан Ташев. Интервюто с Ташев – в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..