Организацията бе създадена навръх празника на Пловдив – Шести септември, в което, нейните учредители влагат посланието за нционален подем за, по думите им, „със собствени усилия промяна към по-добро правораздаване в България“.
Сдружението „Правосъдие за всеки“ в ядрото си е съставено от юристи, но, от не-държавния сегмент на правосъдната ни система – адвокати, също, общественици от различни сфери, журналисти, поканени са и държавните представители на бранша – съдии и прокурори, въобще, всеки който приема тази кауза – независима съдебна система и страведливо правораздаване – за своя. Така, приблизитено обясни идеята един от доайените на юридическата деятелност у нас – известният пловдиски адвокат Михаил Екимджиев.
За четвърт век на имитирани промени, съдебната система остава най-меко казано неефективна, като двата и "крацинома" са зависимата прокуратура и непрозрачноста на Висшия съдебен съвет. Затова, като начало, сдружението внася чрез група народни представители в парламента седем ключови предложения за реформи.
Те визират следното - отнемане правата на Главния прокурор да бъде нещо като "военен" началник на всички прокурори в държавата, намаляване на мандата му от 7 на 5 години, съкращаване на парламентарната квота в във ВСС от 11 на 7 членове, явно гласуване в съвета по всички въпроси и лична отговорност от всеки член негов член, въвеждането на нова длъжност – заместник-главен прокурор с ресор „Борба с корупцията“, категорично разделяне на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, за да нямат тежки зависимости помежду си и накрая - въвеждането на гарантирана "обжалваемост" на всички административни актове по съдебен ред, понеже, в момента това не е така и жестоко уронва всички хуманни норми на правосъдие, обясни Михаил Екимджиев.
Начинанието е неописуемо тежко, то е все едно да реформираш гробище – без никаква подкрепа отдолу, горчиво иронизира най-успешният български адвокат и правозащитник, печелил десетки дела в Страсбург срещу правосъдни нелепици у нас.
Според Михаил Екимджиев основният тумор на съдебната система е нереформираната прокуратура.
Идеите на Национално гражданско сдружение “Правосъдие за всеки“ са събрали над 50 хиляди подписа, тяхното събиране продължава в големите областни градове, включително в Пловдив, и ювелирно правно издържани, с апредадени на група депутати за внасяне в НС. До края на декември тлява да стане ясно, дали парламентът ще намери у себе си смелост за решителна промяна, или страхът отново ще надделее, намекна Михаил Екимджиев. Той призна, че в частни разговори с политици, те радушно приемат реформаторските идеи, но често, като се опре до публичност, се задействат редица вътрешни резерви и зависимости, и така идеите потъват в прах и паяжини.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..