Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сухопътната операция в Сирия е задължителна, но е недостатъчна

Ще реши ли евентуална сухопътна операция кризата в Сирия и унищожаването на джихадистите от Ислямска държава – питаме бригаден генерал Димитър Шивиков, който беше ръководител на българския военен контингент в Ирак.

„Само с въздушни удари и ракети кризата няма да бъде решена. Докато не стъпи войнишкият ботуш на терена, нещата няма да се случат“, отговори генералът". 

Според него обаче сухопътната операция не е достатъчна, за да бъде  потушена кризата, защото проблемите там са много – икономически, социални, ценностни. "Те заедно с разрухата на държавността са основната причина за появата и съществуването на Ислямска държава", добави той.
 

"Има обаче опасност такава операция да бъде твърде продължителна, предупреди Шивиков и припомни, че операцията в Ирак продължи 10 години, а в Афганистан надали скоро ще се реши. Сухопътната операция е задължителна, но само тя не е достатъчна, за да се преборим с ИДИЛ", повтори ген. Димитър Шивиков.

Според него България няма работа в Сирия и в Ирак към днешна дата, но като членове на НАТО и при активираме на член 5-ти на НАТО  тогава ще трябва да участваме в евентуална военна операция. "Можем да помагаме с разузнавателна информация и с логистика, не само с контингент. Някои използват оръжия, които са на въоръжение в българската армия, така че ние можем да доставяме муниции или оръжия за тях", каза той.

Той поздрави всички военни с празника на Сухопътни войски - 19 ноември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56