Екзекутираният духовник шейх Нимр ан Нимр – борец за правата на шиитите в Саудитска Арабия, един от водачите на Арабската пролет, е бил убит заедно с 46 други души, обвинени в тероризъм, като сред тях е и лидер на Ал Кайда. ОСвен това, не трябва да забравяме, че Саудитска арабия и Иран винаги са били регионални съперници, това заяви в интервю за Радио Пловдив арабистът проф. Владимир Чуков.
Според него посланието, което изпраща Саудитска Арабия, подбирайки точно конкретния момент за екзекуцията, е много ясното желание да се създаде нов регионален блок, но вече на тактическа основа и на антииранска основа. На първо място този блок ще включва и Турция, която иначе се разграничи от екзекуцията на арабския духовник. Неслучайно преди броени дни на посещение там беше и турският президент Реджеп Ердоган.
Напрежението между Саудитска Арабия и Иран е вековно, това е постоянната битка между сунити и шиити. Шиитите и сунитите са двете основни деноминации в ислямското семейство. Сунитите са около 1,2 млрд., равностойни по брой на католиците по света. Останалите около 300 млн. души, а може би и повече са шиити. Те имат различни представи за държавата, за държавността.
Днес напрежението ескалира циклично на 25 години защото и двете са конкуренти за надмощие в Близкия Изток. Това са държави с огромни финансови възможности и затова ситуацията е особено сложна особено на фона на конфликта в Сирия.
Относно опасенията за скок на цената на петрола Владимир Чуков подчерта, че Близкият Изток вече не е това, което беше по-рано. Днес не се стига така до експлозия на цените на нефта. Има държавна политика на задържане на тези цени и не предвиждам сериозни корекции в цените.
В момента икономиката на Китай влияе по-силно върху цената на петрола, отколкото сблъсъкът между двете държави – износителки на нефт, поясни Чуков. Причината, освен външна интервенция в ценообразуването, е наличието на големи количества алтернативно гориво, каквото е шистовият газ.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..