Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Източването на КТБ е срещу всички нас

депутатът от РБ Мартин Димитров

Категорично  разсекретяването на данните от проверката  е правилен ход. Въпросът е, че хората, които са сключили договор с компанията за международно разследване,  са допуснали вътре да има клауза „конфиденциалност“ и сега може теоретично фирмата, която е направила разследването, да откаже  достъп до доклада.  Това заяви депутатът от РБ Мартин Димитров по повод решението на  финансовия министър Владислав Горанов данните от доклада  на "Аликс Партнърс" по казуса КТБ да бъдат разсекретени, поради обществен интерес.

 . Той подчерта , че в момента се води дело в Софийски административен съд, защото  ако компанията откаже разсекретяване на доклада, с решение на съда това може да бъде преодоляно.  Решенията на съда са окончателни и те могат да преодолеят всяка клауза за конфиденциалност, търговска или лична тайна, поради обществен интерес. 

Според Димитров източването на КТБ е най-голямата афера в новата българска история. Не бихме спечелили, ако международното разследване остане в тайна .Напротив, то трябва да е публично и търсенето на отговорност има различни пътища.  Когато станат ясни замесените хора и канали, това ще даде възможност повече хора да се включат в разследването и истината да бъде търсена докрай. Забелязал съм,  че разследванията, които са водени в България при най-голяма конфиденциалност, са постигнали и най-лошите резултати.  За тези милиарди, които липсват, трябва да бъде понесена отговорност. Ние търсим доклада не от любопитство, но ако на тези хора, които източиха КТБ, не бъде потърсена отговорност, те ще го нахправят пак и пак това  ще бъде на наш гръб, заяви Димитров.

Той  заяви, че ако в доклада има чувствителна информация, която би попречила на конкретен казус, тази информация може да бъде предадена частично, така че да не попречи на разследването.  Трябва да бъде ясна и договорката, че сега се предоставя част от доклада, а в един бъдещ момент целият доклад до последната запетайка ще стане публичен. Това е вариант, при който се задоволява обществен интерес, не се пречи на разследването, но и има ясна дата за цялото оповестяване на данните.  Ако ние не сме доволни от това, което ще видим, трябва да има и последващо международно разследване, защото темата КТБ е толкова голяма, че тя не трябва да бъде пренебрегвана, заяви Димитров.

Синдиците би трябвало да бъдат много компетентни юристи. Ако те се затрудняват сега с предоставянето на списък с коректни числа, как да имаме доверието, че те ще се справят с по-сложни въпроси като проследяване на схеми, оспорване на прихващания, възстановяване на пари?! Има и механизъм за смяна на синдици и ако се окаже, че допуснатите грешки показват системни проблеми, трябва да бъдат избрани други хора, които по безспорен начин да си свършат работата. Те трябва да бъдат топ юристи, подчерта още Мартин Димитров.  Повече чуйте от звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56