Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краят на бежанския натиск ще дойде след година

Така нареченият Балкански маршрут ще бъде затворен, но всъщност, едновременно с това, остава и отворен. Това е така, защото от една страна става дума за наднационална политика на ЕС, но и за конкретна политика на отделни държави, заяви в интервю за Радио Пловдив професор Нина Дюлгерова.

Важно е обаче какво всъщност се случва в действителност, а не какво искаме да се случва. Друг е въпросът доколко са верни цифрите, които са свързани с мигрантите, които ни се представят като абсолютна истина. 

Всъщност нещата, може би, не са така страшни, както се представят. Просто Германия и Турция се опитват да решават свои проблеми, а не общоевропейски такива, коментира проф. Дюлгерова.

Вярно е, че от Турция зависи голяма част от разрешаването на проблема, но зависи и от Гърция. Има два пласта - институционален - изявленията на европейските институции и другият - случващото се в сивата част - нелегалният трафик на бежанци, който генерира огромни печалби за трафикантите. Затова този поток не може да бъде спрян така лесно от институционално ниво, коментира Нина Дюлгерова.

Не съм сигурна, че закриването на Балканският маршрут ще се осъществи, повтори проф. Дюлгерова. Според нея това е така, защото по официалните пътища ще бъде намален притокът на мигранти, но пък по нелегален път натискът ще се усили.

Турция ще играе с ЕС на принципа на "котката и мишката" и печелившият ще е Анкара. Решението може да дойде само с решение на кризата в Сирия. Пътят е примирието, което трябва да се постигне там, увери Дюлгерова

Иначе националните държави от Европа няма да спечелят от споразумението между Турция и ЕС, но сигурно ще спечели Германия и германският бизнес, каза Нина Дюлгерова. 

Според нея до година мигранската криза ще приключи. Това ще стане след разделянето на Сирия. Процесът ще се разреши от Русия и САЩ в контекста на договорките и споразуменията, които те задвижиха преди седмици.

След това мигрантският поток ще продължи, но той ще бъде в обичайните преди кризата параметри, т.е. много по-малко хора ще търсят убежище в ЕС, прогнозира проф. Нина Дюлгерова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28