Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палмира е толкова грандиозна, че и ИДИЛ не може да я унищожи

Древният град Палмира е наричан  Невеста на пустинята. На 21 март миналата година ИДИЛ превзе Палмира като унищожи част от паметниците на културата, но преди два дни сирийската армия си върна контрола над града. 

Археологът проф. Николай Овчаров е работил и в Палмира. Според него варварските нарушения върху исторически, културни и архитектурни ценности не са от сега. Той припомни, че през Втората световна война  Кьолн беше сринат, а червените кхмери унищожиха много ценности в Камбоджа. 

Оптимист съм за Палмира, защото съвременните технологии позволяват това, освен това има и много  снимки, но предстои да се изясни цялата картина, каза професорът пред Радио Пловдив. 

Според него Палмира е толкова грандиозно нещо, че дори и на джихадистите е трудно да го унищожат. Дали един от най- красивите градове на Близкия изток ще бъде възстановен зависи от  много неща, включително средства и време.  Сега предстои и голямото търсене на антики, подчерта археологът и добави, че цялата световна общественост трябва да се намеси за спасяването на Палмира. 

Сега ще се види и доколко ЮНЕСКО е организация за защита на наследството. Това е една прекрасна възможност, в която  дори и спорещите страни като Русия и САЩ, могат да участват заедно, каза Николай Овчаров. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28