Това обяви по на семинар в Пловдив Иванка Кръстева, подуправител на НЗОК.
До този момент са подадени на 100% всички заявления за аптеките и денталната помощ.
Въпреки протестите в извънболничната помощ до днес са подадени околро 70% от документите на договорните партньори. Тече и процес по подаване на документи за болничната помощ. За болниците ще се прави класиране.
266 са клиничните пътеки тази година, 39 са амбулаторните процедури и 4 клинични процедури. В броя на клиничните пътеки е включена една универсална, която се прилага при необходимост при усложнения, възникнали в хода на всяка мабулаторна процедура.
Основният акцент в болничната помощ е свързан с детското и майчино здравеопазване. Особено внимание е отделено и на комплексното лечение при онкологично болни и болни с муковисцидоза. Лечебните заведения, обслужващи тези болни ще трябва да отговарят на определени критерии за комплексност на медицинските услуги, които предлага за тях.
Нови моменти тази година ще има и в контрола, които целят по-ефективно и целесъобарзно използване на средствата на НЗОК. Предвиждат се така наречените кръстосани проверки, тоест контрольори на една РЗОК могат да проверяват на територията на друга РЗОК.
Доктор Галя Йорданова, директор на дирекция „Извънболнична медицинска и дентална помощ“ към НЗОК заяви, че от тази година за първи път в профилактичния преглед на хората над 18 годишна възраст, се въвежда определяне и оценка на сърдечно-съдов риск.
Всички данни ще се записват в карта за профилактика, която ще стои при общопрактикуващите лекари. При пациенти със сърдечно-съдови заболявания ще се прави и изследване на лошия холестерол. От 1 април има и нови заболявания, които подлежат на диспансерно наблюдение. При децата това са вродените сърдечни аномалии, а при възрастните – ревматологичните заболявания.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..