Що е то „бавен“ туризъм и каква е неговата философия. Какво предлага той, има ли бъдеще и защо се превръща във все по-предпочитана алтернатива от туристите по света и у нас – на въпросите отговаря доц. д-р Велина Иванчева Казанджиева – Икономически университет Варна.
Бавният туризъм набира популярност през последните 10 години. Той е алтернатива на масовия туризъм и форма на специализирани туристически пътувания. Става въпрос за съвременна концепция за пълноценни индивидуално осмислени туристически дестинации, лишени от динамиката на масовия туризъм и от неговия стрес. Бавният туризъм не може да се практикува в масови курорти, а за него са подходящи селските и неурбанизираните райони, автентичната среда. Това подчерта доц. д-р Велина Казанджиева.
По думите й тези нови форми на туризъм се появяват в резултат на разширяване обхвата на концепцията за забавяне на темпото на живот, която намира отражение и в сферата на отдиха и пътуванията и се съчетава с движението за „бавните градове“, което за първи път се появява в Италия през 1986 г. Тогава италиански привърженици на висшата кулинария излизат на протест в Рим срещу верига за бързо хранене и протестират срещу хомогенизацията и стандартизацията на бързото хранене. През 1999 г. в Италия се основава движението „бавно хранене“, а по-късно и „бавни градове“. Понастоящем в света има около 200 градове определени като като „бавни“ и подходящи за този вид туризъм. От тях 70 са в Италия, но такива градове има още и в САЩ, Южна Корея, Великобритания, Турция, Германия.
Като по-важни критерии за „бавните градове“, според които те и се сертифицират, се определят градовете с население до 50 хиляди души, без движение на коли в центровете, ограничение на скоростта за движение, в тях няма вериги за бързо хранене и супермаркети, използва се природосъобразна енергия, развиват гостоприемството и селското стопанство подчерта доц. Казанджиева. Те непрекъсното са подлагани на проверка и ако някой град не отговаря на критериите, бива изключван своевременно от това световнопризнато движение.
Промяната на предпочитанията към бавни пътувания и търсенето им от туристите се случва тогава, когато тези туристи са натрупали повече туристически опит, уточни доц. Казанджиева.
Повече чуйте от звуковия файл..
Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му? Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да доведат..
ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..
Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките. Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените. Казусът с непоисканите..
Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..