Напускането на ЕС от Великобритания, ако това се случи, ще предизвика колапс за цялата Слънчева система и тя ще потъне в черна дупка, иронично коментира проф. Боян Дуранкев апокалиптичните прогнози на хора като Джордж Сорос, футболиста Бекъм и редица експерти и политици.
Каквото и да се случи, от икономическа гледна точка, няма да има световна икономическа катастрофа, казва професор Дуранкев. Нито за Великобритания, нито за Европейския съюз. Въпреки че, напускането може да има ефектът на доминото и да бъде последвано от страни с тежка криза, като Испания, Португалия, Гърция, а да не пропускаме и България.
Според него, референдумът във Великобритания утре е важен за световните корпорации, преди век наричани монополи, днес те са глобополи, които водят реално битката за и против за страната в ЕС.
Той подчертава, че това е важно и за Великобритания, като държава с останала минимална, полуумряла демокрация, в която все пак се чува мнението на народа чрез референдума, докато в много от другите държави такъв не се и провежда. А икономически, страната също ще спечели, защото все повече намаляват търговските и отношения с ЕС, а нарастват тези с останалия свят.
Всъщност, припомня проф.Дуранкев, Великобритания полузлезе от ЕС със специалния статут, извоюван от Камерън, с който ограничи бежанците, които вече са мигранти, както и орязването на социалните помощи, а също и защитата на местните производители.
Не Брекзитът е най-важният проблем за ЕС, има други, по сериозни заплахи. Това е нарастващата ислямизация на Турция и пълзенето и към Европа и на второ място опасността Ислямска държава.
Ако България бъде оставена сама, тя може да се превземе с лъкове и стрели.
За България Брекзизът ще се отрази, ако Великобритания напусне ЕС, тогава десетки хиляди българи от Острова ще търсят работа в България, а това не е привлекателно за управлението на страната ни, затънало в дългове, които не се знае кога ще се връщат и дали ще се изобщо ще се връщат.
Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..