Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Досегашната Турция я няма, каква ще e новата - решава Ердоган

| обновено на 20.07.16 в 15:06

Днес и утре са много важни дни за  посоката на развитите на Турция. Президент и премиер поискаха изненадващи мерки от Парламента /така ги нарекоха,изненадващи/, заяви  Димитър Гърдев  дипломат и експерт по международна сигурност. 

Гърдев коментира, че това вероято ще засегне смъртното каказание, както и някои решения, свързани с арестуваните и уволнени по подозрение,освен около 6 хиляди души магистрати и полицаи, така и от образователната система, министерството на финансите и други министерства, вече около 25 хиляди. Никой не знае докога ще продължат.

Той припомни противоречията  за съществуването на предварителни списъци за арестуваните и уволнените: турският посланик у нас със заявлението, че такива списъци е имало подготвени, и казаното вчера от външния министър на Туруция, че е нямало.

 Според  Димитър Гърдев във връзка с международния отклик, на първо място, наистина трябва да се спомене и това според мене е важно, че метежниците не трябва по никакъв начин да бъдат оправдавани, каквито и да са, защото виждам, че има някакви такива залитания. Това са хора, които по абсолютно незаконен начин са се опитали да завземат властта. Това не може да има никаква форма на оправдание. 

Другото което е, че, първо, ние не знаем какви ще бъдат тези хора, това са само предположения. Но ако наистина са сподвижници на ислямска секта, защото тази трактовка на исляма на Гюлен е наистина секта и тези надежди, че може би ще има по-светска власт в Турция може да се окажат абсолютно напразни и точно в обратен ход. И оттук да отговоря на вашите въпроси. Сближаването на Турция с Израел, Русия, Египет беше преди самия метеж. Освен писмото, което беше отправено към руския президент във връзка с руския самолет, имаше такива и към Египет.  Но Египет си постави контра условия. 

За рисковете пред България и к и въобще Балканския регион  Димитър Гърдев: Трябва да ги разделим на средносрочен и дългосрочен план.  Проблемите са наистина да не започне гражданска война, да не бъде овладян процесът, хората да излязат на улицата и да деструктурират самата държава, защото има огромно количество бежанци, знаете, но там имаме и огромно количество български граждани със смесено гражданство и тези хора са в един котел, сега в момента са в една ситуация, където законите, защитата на правата им са под въпрос, и заради беше в тази насока изказването  и на министър-председателя Борисов, че трябва да се спазват. Другият проблем естествено е от българите и българските политици, защото ако продължаваме да слушаме хора от парламента такива изявления. Имайте предвид, че в момента всичко се чете в Турция. Остава да бъдат препечатани от някой жълт таблоид и да бъдат четени от тази истеризирана тълпа в момента, че българите имат малко странно отношение към превратаджиите. И както споменах, там имаме стотици хиляди български граждани. 

 В сложната геополитическа ситуация, като важен акцент Гърдев  определи сближението на Турция с Русия и особено контакта със  Сирия. 

Според мене Дамаск е изключително ново нещо, защото президентът Ердоган и цялата му политика беше насочена за свалянето на президента Асад, въпреки че преди това бяха близки приятели, даже семействата им другаруваха. И това е много важно. Това естествено ще измени ситуацията в Сирия. Това означава, че подкрепя директно позицията на Русия и поставя в неизгодно положение Съединените щати и дори Великобритания, защото Борис Джонсън – настоящият вече външен министър на Великобратия заяви, че Асад трябва да си отиде.  Това според мене е най-важната промяна в краткосрочен план. 

Досегашната държава Турция вече приключи. Ще има нова, каза Гърдев. Той смята, че Ердоган може да я преформатира така, както той поиска. Може да промени коноституцията, моаже да промени всичко, което поиска. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56