Енергийните проекти у нас винаги предизвикват буря сред управляващи и опозиция.
Радио Пловдив: Вие като депутат имате ли индикации, че изобщо е възможно да се потърси отговорност от хората, които са подписали договор за оборудване, без да е осигурено финансиране? Вярвате ли?
Мартин Димитров: Това трябва да се случи. В противен случай, ако в България няма законност и се оказва, че както е казал хубаво народа „За кокошка няма прошка, а за милиони няма закони”. Ако така продължават нещата нищо добро не ни очаква. И дори и в момента да има проблеми с правосъдието в България това не означава, че ние не трябва да се стремим към решаването на този проблем. И между другото, правосъдието трябва да започва от най-големите теми - т. е. там, където обществото най-много е пострадало и загубите са най-големи. От там трябва да започне и правосъдието.
Радио Пловдив: Ще приемем вашия оптимизъм на този етап. Вчера стана ясно, че министър Теменужка Петкова е поканила руската държавна ядрена корпорация „Росатом” за преговори, лично вие какво смятате – ще се стигне ли до някакъв консенсусен вариант така, че България да не бъде натоварена да плаща 620 милиона евро, които висят на практика на НЕК?
Мартин Димитров: Това, което е крайно обезпокоително е, че се чуха мнения, които бяха поддържани и от представители на ГЕРБ, частично и от представители на БСП, че сега видите ли решението било "Белене" да се реализира като частен проект. Много простичък и очевиден извод е, че вероятно единственият кандидат в АЕЦ "Белене" като частен проект ще бъде от Русия. По много причини. Включително това, че технологията е такава. Включително това, че досегашните разчети за една бъдеща такава ядрена централа, меко казано, не бяха оптимистични и не се оказаха привлекателни. Затова и досега имаше само един инвеститор, който виждайки финансовите разчети и какво се случва, си тръгна. И друг инвеститор не се е появявал за целия този период, което е и оценка за финансовото състояние на проекта. Най-добрата оценка е пазарната. Ако от нещо може да се спечели е пълно с инвеститори, а в областите, където има загуби – няма инвеститори.
Радио Пловдив: Трябва ли да се мисли в тази посока, тъй като се чуха мнения, включително и за реализация на проекта с чужди инвеститори, но и с държавно участие?
Мартин Димитров: Това е изключително лош вариант, защото моята прогноза е, че ако се тръгне в таз посока, което аз не го изключвам, тази тема ако продължи да се поддържа и от ГЕРБ и БСП, това означава, че е възможно да се случи. Според мендори има опасност едно следващо управление в България да се случи около подобен консенсус. Или казано ясно - има и известен риск следващото управление на България да е между ГЕРБ и БСП около съгласието какво да се прави с "Белене". Ако такъв сценарий се подготвя, ще бъде наистина неприятно. И моята прогноза е, че ако се стигне до такъв сценарий загубите ще бъдат мултиплицирани заедно с мултиплициране на зависимостта на България от Русия. Аз нямам нищо против Русия, но не искам България да бъде зависима от когото и да било, а в случая енергийната зависимост от Русия става все по-тежка. Така че, говорейки за частен проект ако нещата отидат в тази посока ще се убедите, че уж се говори за частен проект, уж се говори за поемане на разходите от частен инвеститор, а малко по малко ще се убедите как преразходите за държавата ще нарастват и въпросните 620 милиона евро, за които ме пипате днес, ще станат много повече. Тоест АЕЦ "Белене" ще се окаже нещо като "перпетуум мобиле" за трупане на нови и нови разходи.
Радио Пловдив:Варантите какви са пред България? При условие, че ние така сме осъдени и трябва да платим тези 620 милиона евро на руската страна?
Мартин Димитров: Единствената правилна стратегия на България е минимизиране на загубите в момента, което означава това оборудване, което е получено, да бъде платено и да се направи опит да бъде продадено. Това е единствената правилна стратегия, защото не строиш нова ядрена централа, когато използваш в момента половината от производствените мощности. Строиш ядрена централа само тогава, когато успееш да докажеш в средносрочен и дългосрочен план необходимост от нови производствени мощности. Аз не съм видял нито един такъв сериозен и обективен анализ и трудно мога да видя. И трудно вие ще видите, защото необходимост от нови големи мощности България няма.
Радио Пловдив: Как ще коментирате думите на Путин по отношение на "Южен поток", че за да се реализира този проект са необходими железобетонни гаранции и твърдението му, че българската страна иска да се върне към този проект?
Мартин Димитров: Тук на въпроса към какво иска да се връща българската страна трябва да отговори правителството. Аз лично не искам България да се връща към никакъв проект, който води до засилване на монополното положение на Русия. Пак казвам - нямам нищо против тази страна, но не може България да бъде зависима от един източник, включително природен газ. Вярвам в конкуренцията и вярвам в това, че трябва да изграждаме алтернативи, а не да засилваме съществуващия монопол. Защото "Южен поток" не е нищо повече, нищо по-малко от засилване на съществуващия монопол в областта на природния газ. България има нужда от точно обратното – от създаване на алтернативи.
Радио Пловдив: Да завършим нашия разговор с един чисто политически въпрос, който касае естествено номинациите за кандидат-президентската двойка на Реформаторския блок за предстоящите избори. Според вас - възможно ли е РБ да стигне до извода да подкрепи кандидатурата на ГЕРБ за президентския вот?Мартин Димитров: Да, няма да се ангажирам с прогноза.
Радио Пловдив: Благодаря ви за участието.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..