Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов се опитва да защити България

Снимка: БГНЕС

Българският премиер Бойко Борисов се среща в Истанбул с турският му колега Бинали Йълдъръм.

Срещата е по настояване на Йълдъръм и има една единствена тема – бежанците. Веднага след нея Бойко Борисов ще отлети за Германия където Ангела Меркел започва т.нар. Берлински преговори с осем европейски премиери – на Холандия, Швеция, Финландия, Дания, Словения, България и Хърватия, както и с канцлера на Австрия.

България – между Турция и ЕС. Накъде клонят везните? По темата говорим с Боян Чуков, експерт по международна сигурност.

Ефект от срещата между Бойко Борисов и Бинали Йълдъръм ще има, ако тя е подготвена добре, тоест – ако е гарантирано, че при тази среща Борисов ще постигне конкретни резултати, които ще бъдат в полза на България по отношение на опасността от бежанска вълна, заяви Чуков.

Той подчерта, че Турция е много мощна държава и има много мощна армия.

И ако турската държава реши, тя може да спре тази вълна на нашата граница. Всякакви формулировки, че Борисов не спазва европейската солидарност са излишни. Като се има предвид, че европейската солидарност до този момент не е показала някакво справделиво отношение към България“, обясни Боян Чуков.

Експертът е категоричен, че всяка държава от ЕС гледа националните си интереси.

И аз напълно разбирам нашия премиер, който се опитва да защити националния интерес на България, допълни Чуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28