Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На икономиката нищо й няма - малко е умряла

В интервю за Радио Пловдив макроикономистът и преподавател в УНСС професор Боян Дуранкев смята, че бюджетът за следващата година няма да промени ситуацията в България. Страната ни е на последно място в ЕС по доходи, производителността на труда ни е два пъти по ниска от средноевропейската, а заплатите 6 пъти по- ниски. 

Според изчисленията на професора при тези данни минималната заплата у нас трябва да бъде 1118 лева. В нашата държава се прилага моделът на неолиберализма, а капиталът винаги е против растежа на работната заплата, на едрият капитал и сегашните 420 лева МРЗ му се струват супер пари, коментира Дуранкев и добави, че увеличението на минималната заплата на 460 лева няма да доведе до съществени промени. 


Той е привърженик на тезата, че ръстът на заплатите води до по- високо потребление, а то от своя страна до по- високо производство и растеж на икономика и доходи. Професорът обвърза растежа и с образованието и трудовите умения и припомни, че страната ни има неблагоприятни демографски данни и сериозни образователни и научни проблеми.


Боян Дуранкев цитира и нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц, според когото в ЕС е налице задълбочаващо се социално неравенство като у нас то е най- голямо. По думите му, расте броят на хората, които са готови да сключат сделка и с дявола, за да получат повече. Преподавателят в УНСС е категоричен, че растат банковите сметки на свръхбогатите хора у нас, които могат да си купят всичко, докато спестяванията на повечето хора са между 1000 и 1500 лева. Свръхбогатите хора живеят в  капиталистически комунизъм.

Макроикономистът е сигурен, че  предстои социална революция, защото светът се променя и България също.  "Проблемът е не само минималната работна заплата, а общото икономическо състояние. В момента на икономиката нищо й няма – само малко е умряла. Около 20 години ни трябват, за да се подобри картината и българинът да намери достойна работа и заплащане в добри предприятия. Промените са необходими, дано не бъдат драматични", коментира проф. Дуранкев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28