Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С мажоритарен вот ще имаме три партийни блока и един "Мутри"

След трите категорични  „ДА“ на трите въпроса в националния референдум с въпроса „А сега накъде?“ – започва разговорът ни с проф. Михаил Константинов.

Няма съмнение, че това, което поиска референдумът ще стане факт, основните постановки ще влязат в сила - така решиха политическите сили и това е едно правилно решение – каза професорът с мотив, че волята на хората трябва да бъде уважавана.

Той обаче направи разяснения специално върху въвеждането на мажоритарната система на избор на депутатите, която ще е трудна и нееднозначна и за въвеждането на която ще се изисква доста дълго време. Според Константинов дори и веднага да се започне работа по коригиране на законите - тези система ще може да се приложи най- рано през май догодина.

Мажоритарната система е малко странна, най- близката аналогия е с избора на кметове. Така както избираме тях, така ще избираме и 240 народни представители.

Но дяволът и тук е в детайлите. Фактът, че от всички държави в ЕС само Франция, след Брекзит, остава с такава избирателна практика- трябва да ни говори нещо.

Ако се гледат положителните последици от въвеждането и – то един от тях е по- добрата връзка между народните представители и техните избиратели, но не е зле да се види как ще сработи това на практика.

Има доста минуси и опасни подробности - логично е опасението, че с пари и влияние богатите ще пратят своите депутати, каза Константинов.

Той прогнозира, че в българския парламент ще се формиат два големи блока – на ГЕРБ и на  БСП, един регионален- на  ДПС и още идин Блок „Мутри“.  Като цяло големите ще премачкат всичко малко, така че „сбогом“ голяма част от класическите партии.

Опитът е най- ценното нещо в живота и за съжаление за него се плаща най- скъпо – заключи изборният експерт.

Междувременно при обявяването на окончателните резултати от допитването от ЦИК съобщиха, че 12 027 гласа не достигат за това референдумът да стане задължителен. В референдума са гласували 3 488 558 избиратели при необходими 3 500 585 гласа за това референдумът да стане задължителен. Трите въпроса обаче ще бъдат обсъдени от Народното събрание. След първото преброяване от ЦИК обявиха, че не достигат около 13 000 гласа за това референдумът да стане задължителен.


Цялото интервю с Михаил Константинов чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Все чакаме принца на бял кон, а той идва на магаре

Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева.  По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..

обновено на 26.11.24 в 11:38

Всеки човек може да прояви най- висшата форма на щедрост

По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..

публикувано на 26.11.24 в 11:37
Д-р Николай Болтаджиев

НЗОК не трябва да пести, а да плаща за качествено лечение

Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..

публикувано на 26.11.24 в 11:19

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06