Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До вота с настоящото правителство или с кабинет на консенсуса

След като преговорите между РБ, ГЕРБ и ПФ за съставяне на ново правителство в този парламент приключиха с неуспех се очаква утре реформаторите да върнат мандата на президента. Той трябва да решава също утре за служебен кабинет до предсрочните парламентарни избори.

Няма изненада от провалените преговори, просто се случи единият вариант от възможните. По-смисленият изход беше именно този - да няма нов кабинет, защото доста се изговори за противоречията между страните, макар и да имаше аргументи за опит такова правителство да се случи, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова. 

Очевидно различията между преговарящите страни бяха доста големи и затова се отива към избори.

Два са възможните варианти оттук нататък. Румен Радев да спре да използва формалната дата за встъпването си в длъжност като президент и заедно с Росен Плевнелиев да направят едно правителство, което да не се променя преди предсрочните избори. В това правителство консенсусно трябва да бъдат приети имената на министрите между тях двамата.

Според Христова другият вариант е настоящото правителство да продължи да действа до предсрочните избори. Всичко друго ще е безотговорно и ходене по нервите на избирателите, каза още Антоанета Христова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56