Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Популизмът по света и у нас минава отвъд лявото и дясното

| обновено на 27.12.16 в 16:00

Тази година беше много турболентна и с много промени. Сянката на глобалния тероризъм минаваше над нея. Моята прогноза е песимистична и за следващата година, защото едва ли тази сянка ще ни напусне. 

Тероризмът е най- тежкото социално заболяване, от което страда съвременният  Вавилон. Коментарът направи Петър Чолаков от Института за изследване на обществата и знанието към БАН.

Конфликтът в Сирия, засилването на терористичната вълна, изборът на Тръмп, Брекзит и Турция след опита за преврат ще оказват влияние върху развитието на света, смята Чолаков. Според него политическият популизъм отива отвъд лявото и дясното.

Във вътрешното - политически план той определи президентските избори и победата на Румен Радев като най- важното събитие. Той показа обрат на политическата сцена, едно завъртане на политическото махало. Десетилетието на ГЕРБ от победи беше прекъснато и в този смисъл изборът му е много важен, подчерта Чолаков.

Не очаквам радикално драстична промяна в избирателната система. Предстои да видим,обаче, дали подкрепата, която Слави Трифонов и инициативният му комитет получиха на референдума, ще я превърнат в Куку партия. 

Политологът прогнозира новият български парламент да е доста фрагментиран парламент, с малка разлика между  ГЕРБ и БСП. Фрагментиран парламент означава нестабилно правителство, обобщи Петър Чолаков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54
проф. Христо Матанов

Борбата за църковна власт продължава, но става потайна

Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост. Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор  митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката..

публикувано на 28.05.24 в 16:12

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.  "Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и..

публикувано на 28.05.24 в 09:59

По международните стандарти сме за тройка на матурата по БЕЛ

50% от включилите се в кампанията за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, която „Как се пише?“ организира в помощ на зрелостниците, не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти. „Средният..

публикувано на 28.05.24 в 09:46

Николай Пловдивски уверено върви към патриаршеския пост

Eдин определен кръг в Св. Синод, представляван от пловдивския митрополит Николай диктува живота в църквата, смята журналистът и историкът Горан Благоев по повод избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит. Той припомни, че само и само да стане Арсений, бяха касирани предните избори за Сливенска епархия, което прави изборът му предизвестен...

публикувано на 27.05.24 в 15:17