Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергетиката не е за политици, тя е за държавници

В ситуации като тази с усложнената зимна обстановка енергийната система в страната се поддържа от основните мощности - това са топлоцентралите на Маришкия басейн и АЕЦ "Козлодуй". Това останаха, за съжаление други няма. 

Това заяви пред Радио Пловдив бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Йордан Костадинов. Той обясни, че производствените мощности на АЕЦ "Козлодуй" стигат до 2000 мегавата, а потреблението, посочено от министър Теменужка Петкова, е около 6 500 мегавата. 

Няма да се стига до режим на тока, повтаря постоянно енергийният министър в оставка Теменужка Петкова. Като мерки за това посочва, че при необходимост страната ни ще спре износа на ток, както и продажбата на електроенергия от държавните дружества на борсата.

Каква е ситуацията всъщност? Заради студа и снега операторите отчитат рекордно потребление на ток. Но, въпреки „огромния излишък“, за който политиците говорят, се оказва, че страната ни не може да се справи с налични мощности. Затова е поискала помощ от Румъния. Оттам са ни отказали. Логично, тъй като и там зимата е тежка. 

За пореден път стана ясно, че България има нужда от изграждане на нови енергийни мощности. Но, това е работа за държавници, а не за политици, коментира Йордан Костадинов. Той обясни, че политиците "гледат от мандат до мандат", а държавниците гледат години напред. 

Една атомна централа не е една баничарница. Тя се проектира и изгражда за 5 - 6 - 10 години, посочи бившият директор на АЕЦ "Козолдуй". 

Една нормална енергийна система в усложнена ситуация като тази трябва да има 20 % запас - т. нар. горещ резерв. Ако сега потреблението е 6500 мегавата, това значи, че трябва да има централи с мощност 1500 мегавата, които да бъдат веднага включени, ако нещо по системата изключи, обясни Костадинов. Той изрази силно съмнение, че енергийната система на страната ни има в момента такъв 20-процентен горещ резерв. 

1 до 2 % е токът, който получаваме от т. нар. зелени централи, които правят ток от слънце и вятър, каза още Йордан Костадинов. А тези зелени централи са най - големият консуматор на пари. В студа обаче те на практика не работятСлънчевите панели са затрупани от сняг, няма и много слънце. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28