Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радев от генерал трябва да се превърне в президент

С търпение и снизходителност трябва да се погледне на речта на президента Румен Радев пред Народното събрание след полагането на клетвата. 

Това коментира пред Радио Пловдив политологът Нено Димов от Института за дясна политика. Според него речта на Радев е била твърде далеч от политическа реч и е била пълна с политически брак

Но в края на крайщата действително трябва да се даде време, защото генерал Радев не е политик. Той трябва да се превърне в президент Радев, посочи Димов. По думите му, в речта си Радев на няколко пъти е споменал правомощията на президента, а същевременно се е разпрострял върху сфери, които нямат нищо общо с тези правомощия, каквито са здравеопазването, образованието, бедността. 

Димов припомни, че според конституцията на Република България основните президентски функции са националната сигурност и външната политика

От тази гледна точка неговата реч не беше фокусирана, тя беше разфокусирана и всъщност, ние днеска продължаваме да не знаем точно какво ще представлява президентът Радев, така както не знаехме и по време на неговата кампания, коментира политологът. 

Той нарече речта на Румен Радев разфокусирана, неконцентрирана реч. Димов смята, че за речта може да се спори много, но трябва да се изчакат първите действия. Той припомни, че едно такова действие предстои - назначаването на служебното правителство следващата седмица. Тогава ще има повече материал за коментар.

Нено Димов отбеляза още, че Румен Радев не познава политическите реалности, но бързо трябва да ги опознае и бързо "да влезе в крак", тъй като сегашната снизходителност към него няма да я има занапред. 

Следващата седмица той ще има цялата власт. Но това ще е само до момента, до който се възстанови парламентарният контрол, което ще стане може би десетина дни след изборите, които ще са в края на март, вероятно. 

Димов припомни, че в този кратък период служебното правителство има много ясен ангажимент и то е да подготви следващите избори и да води текущите дела на държавата. А те не са свързани с някакъв вид намеса в правосъдие, образование и други сфери. 

Като президент Радев има много ясна посока - националната сигурност и външната политика. Всеки опит за намеса извън това крие много рискове, заяви Нено Димов. Според него репликата на Радев към депутатите "Имате още една седмица" показва, че той много бързо може да бъде изваден от равновесие. 

Румен Радев има да отговаря на много въпроси. Първият е дали ще бъде еманципиран от БСП, каза още Нено Димов. Според него това ще проличи още с обявяването на служебното правителство.

Радев няма да бъде друг президент, ако направи разделение по линията Русия - Европа. Той просто ще бъде същото разделение с обратен знак, коментира представителят на Института за дясна политика. Той припомни, че президентската институция трябва да намери баланс и да бъде обединител.

Ако президентът Радев успее да постигне баланс, аз очаквам да има разрез с вицепрезидента, каза Нено Димов.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15