Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологията привлича туристи и е лост за икономически ръст

| обновено на 28.02.17 в 17:11

Голямата ценност на  мозайките в Епископската базилика е свързана с историята, която те носят. Ето защо особено важен е начинът, по който те ще бъдат съхранени. Това подчерта президентът на Международния  комитет за консервация на мозайки Роберто Нарди по време на Международния симпозиум посветен на темата с участието на експерти от 9 държави. 

По думите му към акта на експониране на мозайките, обаче, трябва да се подхожда с респект, защото ако той не личи, цялото качество на мозайките може да бъде изгубено завинаги. Нарди определи решението за събаряне на сега съществуващия път до църквата „Св.Лудвиг“ и „отварянето“ на обекта в неговата цялост,  като най-правилното и адекватно, отговарящо на съвременните  методи  за консервация  на археологическите ценности и вписването им в съвременния град. 

Експертът  подчерта, че  съхранението на старините не трябва да се осъществява в ущърб на съвременния ритъм на града и затова е важно да бъде постигнат баланс между неговото минало и  ежедневието му.  България и Пловдив трябва да бъдат готови да приемат нов вид туризъм, фокусиран върху новите туристически маршрути, включващи презентирането на  археологическите обекти. 

Археологията доскоро бе значима основно за археолозите, но в последните години осъзнахме, че това е вярно наполовина, защото тя  е и лост за икономическото развитие на една страна и че тя може да бъде огромен ресурс за нейното развитие. Нарди подчерта още, че фокусът на основния интерес на  Международния комитет за консервация на мозайки от средиземноморските страни през следващите 10 години се измества към Балканите и огромното археологическо богатство, което те притежават.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51