Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атентатът в Русия е поръчка отвън, а извършителят е местен

| обновено на 04.04.17 в 15:41

14 загинали и 49 ранени - това е равносметката от атентата в метрото в Санкт Петербург.  Основната версия на руските власти е, че зад взрива в метрото стои международна терористична организация и извършителят е руски гражданин, роден в Киргизстан, последовател на ислямския радикализъм. 

Засега не е ясно кой точно стои зад атентата в Санкт Петербург, макар че за едно няма съмнение - извършителят е привърженик на радикалния ислям. Не се знае обаче дали става въпрос за вътрешен проблем - войната с чеченците или Дагестан или причината е външнополитическа и касае руското присъствие в Сирия, коментира в интервю за Радио Пловдив анализаторът проф. Владимир Чуков.

Той разкри своята версия, според която става въпрос за терористичното нападение сходно с извършеното по нова година в истанбулския клуб "Рейна", зад което също стоеше киргизки гражданин. И в двата случая са замесевни хора от Централна Азия. На тях им е зададена стратегичаска задача от Сирия, а определена клетка в Русия с местни хора изпълнява тактически тези задачи. 

Мотивите за това заключение, според проф. Чуков, идват от реализацията на атентатите -  доста дилетантски. Експлозивите са самоделни и това показва слаби умения или справяне с подръчни матирали, друг аргумент за дилетанщината на извършителите, е че втората експлозия в метрото не е задействала. Т.е. хората които са правили атентата не са на високата на поръчката, която им е дадена.

Проф. Владимир Чуков подчерта, че подобен тип атентати имат символично значение –  такива са и взрива в метрото в Брюксел и атентата в Париж... Това е силно послание към съотвения държавен глава. На стадиона в Париж беше Франсоа Оланд, в Брюксел – на сто метра от метрото е домът на белгийския министър председател, а в Санкт Петербург взирвът стъна в присъствието на руския президент в града, посочи още Чуков.

Той добавиу, че атентатът в Санкт Петербург много прилича на атентата по време на маратона в Бостън през 2010 година, когато двамата братя атентатори, също от бивша съветста република, извършиха задача, поставена им отвън.

Оттук насетне Русия ще жиевее по друг начин. Най-вероятно Владимир Путин „ще затегне гайките“, защото догодина има избори, предстои и световното първенство по футбол... Така че това, което се случи в Санкт Петербург, ще бъде използвано за вътрешна употреба, каза в заключение проф. Владимир Чуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23